Jak zabraknie prądu i gazu rolnicy będą musieli wylewać mleko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2022,10:30 Aktualizacja: 21-06-2022,10:34
A A A

Polska Izba Mleka alarmuje, że ewentualne braki w dostawach prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim i niewyobrażalne szkody środowiskowe.

Wspólnie z organizacjami reprezentującymi inne sektory przetwórcze PIM już od początku pandemii w 2020 roku apelowała o wprowadzenie branży do tzw. infrastruktury krytycznej.

Global Dairy Trade, GDT, PFHBiPM, pełne mleko w proszku, mleko, cena mleka, laktoza, masło, serwatka, maślanka, tłuszcz

Ceny mleka zmaleją? GDT ponownie na minusie

Cena mleka w Polsce oraz Unii Europejskiej jest rekordowo wysoka. Jednak na giełdzie Global Dairy Trade już po raz piąty odnotowano spadek. Notowania na GDT spadły po raz piąty z rzędu Największe spadki odnotowało pełne mleko w proszku i masło...

"Musimy zapewnić ciągłość odbioru surowca od rolników i dostarczyć Polakom żywność. Dziś ta potrzeba zapewnienia nam stałych dostaw gazu i prądu staje się jeszcze bardziej wyraźna. Jeśli zabraknie nam tych mediów, zabraknie nam żywności, a rolnicy będę wylewać mleko, także przed Sejmem" - czytamy w serwisie Izby.

Dalej narzeka, że mimo wspomnianych apeli, sektor rolno-spożywczy nie został objęty regulacjami, które zapewniałyby ciągłość produkcji poprzez zabezpieczenie dostaw gazu i energii.

"Dziś występujemy, wspólnie z innymi organizacji sektorowymi, z postulatem zmian w przepisach, dotyczących trybu wprowadzania ograniczeń w dostawach energii elektrycznej oraz poborze gazu ziemnego i uznanie, że niezakłócona produkcja żywności, w tym zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, stanowi istotny element bezpieczeństwa państwa i musi podlegać ochronie w przypadkach wystąpienia ograniczeń w dostawach energii. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego takie zabezpieczenia mają inne branże, a nie sektor wrażliwy. Bez kosmetyków czy zabawek będziemy mogli sobie poradzić, bez jedzenia nie" - wskazuje PIM.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Ceny w skupie bydła wciąż spadają

Bydło rzeźne w drugim tygodniu czerwca po raz kolejny potaniało. Wyjątek stanowią jałówki powyżej 12 miesiąca życia, których notowania wzrosły nieznacznie, bo o 0,1%.   Bydło rzeźne w dniach 6-12 czerwca, według danych...

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Izby podkreśla, że jeśli nie będzie można przerabiać mleka z powodu drastycznych ograniczeń na rynku energii, mleczarnie nie odbiorą surowca od rolników, a ci będą musieli je wylać.

"Wiele krajów UE już sygnalizuje, że ograniczenia w dostawach gazu mogą okazać się nie tylko bolesne, ale wręcz tragiczne dla rolników i przetwórców. Nie ma też dziś odpowiedniej infrastruktury do tego, by natychmiast zmienić gaz na inne źródło. Dlatego oczekujemy, że w tej sytuacji sektor rolno-spożywczy, w tym mleczarski, zostanie potraktowany jako element zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Dlatego oczekujemy jak najszybszego działania w zakresie zapewniania aktami prawnymi ciągłości dostaw" - brzmi stanowisko PIM.

Przeprowadzona przez Izbę analiza skutków finansowych, społecznych i środowiskowych ograniczeń dostaw energii do sektora mleczarskiego wskazuje, że straty byłyby gigantyczne.

"Dostęp do energii elektrycznej i gazu ziemnego jest kluczowy na wszystkich etapach hodowli zwierząt oraz produkcji mięsa i przetworów mięsnych, realizowanych zgodnie z wymogami prawa krajowego i unijnego. Niezakłócony proces produkcji żywności gwarantuje konsumentom dostęp do niej oraz bezpieczeństwo w zakresie jakości. Dlatego strona rządowa powinna zrobić wszystko, by zabezpieczyć dziś najbardziej wrażliwe sektory produkcji, w tym sektor mleka" - przekonuje Polska Izba Mleka.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA