Jak światło wpływa na krowy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-12-2020,11:05 Aktualizacja: 23-12-2020,14:06
A A A
Światło w oborze pozytywnie wpływa na zdrowie, przyrosty masy ciała, wydajność mleczną i wskaźniki rozrodu zwierząt. Oświetlenie jest często niedocenianym elementem mikroklimatu, a od niego w dużym stopniu zależy opłacalność produkcji mleka.  
 
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) podaje, że właściwe oświetlenie w oborze, jego natężenie i długość dnia świetlnego, pozytywnie wpływa na stan zdrowotny, przyrosty masy ciała, wydajność mleczną i wskaźniki rozrodu oraz ułatwia obserwację zwierząt, które wymagają dodatkowej opieki.
 
Krowy mleczne w laktacji potrzebują w ciągu doby od 16 do 18 godzin oświetlenia o natężeniu 150-200 lux na poziomie oczu. Wymagają one również 6–8 godzin światła o natężeniu poniżej 30 lux. Z kolei zwierzęta w okresie zasuszenia potrzebują 8 godzin dnia świetlnego i 16 godzin ciemności. 
 
mleko z polski podbija chiński rynek,produkty mleczarskie, wzrost eksportu mleka z Polski,

Mleko z Polski podbija chiński rynek

Sprzedaż polskiego mleka w Chinach w bieżącym roku wzrosła o około 70%. Produkty mleczarskie cieszą się również coraz większą popularnością, ponieważ Chińczycy zaufali ich jakości.   Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie...
O właściwe oświetlenie obory trzeba zadbać już w czasie jej projektowania. Warto zastosować świetlik kalenicowy lub kurtyny w ścianach bocznych. Pełnią one nie tylko funkcję wentylacji, ale dodatkowo doświetlają budynek. 
 
Wiele badań dowodzi, że krowy w laktacji przebywające przez 16 godzin w odpowiednim oświetleniu zwiększają pobranie paszy, a co za tym idzie produkują więcej mleka.
 
Krowy utrzymywane w zbyt słabo oświetlonych oborach mają problem z właściwym manifestowaniem objawów rui.
 
Wraz ze spadkiem natężenia światła i skróceniem dnia świetlnego wzrasta aktywność szyszynki, która odpowiada za produkcję melatoniny. 
 
Poziom melatoniny we krwi wpływa na koncentrację innych hormonów np. prolaktyny odpowiedzialnej m.in. za produkcję mleka. Poza tym wysoka aktywność szyszynki blokuje wytwarzanie hormonów regulujących cykl płciowy – informują eksperci z PFHBiPM.

Światło hamuje bowiem produkcję melatoniny i powoduje pobudzenie podwzgórza, które wzmaga aktywność jajników.

Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA