Hodowcy rezygnowali z oceny użytkowości przez koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-05-2021,17:00 Aktualizacja: 06-05-2021,10:07
A A A

Liczba krów należąca do populacji aktywnej, czyli ocenianej pod kątem użytkowości mlecznej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, po raz pierwszy od wielu lat odnotowała spadek.

Liczba krów w populacji aktywnej w 2020 roku zmalała do poziomu 797 423 sztuk. To o ponad 23 tysiące (2,8%) mniej niż w 2019 r., kiedy to liczyła ona 820 653 sztuk.

Największa redukcja miała miejsce województwach dominujących w towarowej produkcji rolnej czyli podlaskim, gdzie wyniosła 44%, warmińsko-mazurskim (21%.) i mazowieckim (17%).

  • Liczba krów w populacji aktywnej w 2020 roku wyniosła 797 423 sztuk
  • Liczba krów pod oceną w 2020 r. była o 2,8% niższa niż w 2019 r.
  • Hodowcy rezygnowali z oceny głównie w obawie przed zakażeniem Covid-19
  • Udział krów ocenianych w pogłowiu krów ogółem w grudniu wyniósł 36,93%
  • Liczba gospodarstw mlecznych maleje

PFHBiPM, ocena użytkowości mlecznej, rozród krów, okres międzywycieleniowy, okres międzyciążowy, wiek 1 wycielenia

Hodowcy poprawili rozród krów

Rozród krów mlecznych ma decydujący wpływ na długość użytkowania tych zwierząt, a skuteczna inseminacja i wycielenia to warunki niezbędne do opłacalnej produkcji mleka. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka...

Hodowcy bali się pandemii

- Część hodowców zrezygnowała z oceny, gdyż bała się zagrożenia. Z ludzkiego punktu widzenia jest to dla nas zrozumiałe. Pozostajemy z tymi hodowcami w kontakcie, planujemy wrócić do nich gdy wzrośnie poczucie bezpieczeństwa, gdy oni oraz ich rodziny zaszczepią się. Jesteśmy pod tym względem optymistami - komentuje tę sytuację w rozmowie z naszym portalem Rafał Morawski, Kierowniki Wydziału ds. Strategii Oceny PFHBiPM.

Udział krów ocenianych w pogłowiu tych zwierząt ogółem w grudniu 2020 r. wyniósł 36,93 proc. Dla porównania w 2019 r. było to 37,14, a w 2018 r. 36,87 proc.

Wynik ten stawia nas w gronie takich państw jak Szkocja, Belgia czy Portugalia. Najlepszym odsetkiem ocenianych krów, który wynosi ponad 90 proc., mogą się poszczycić Estonia, Czechy Holandia, Dania czy Norwegia.

Pogłowie krów w 2020 roku zmalało

Według wstępnych danych GUS-u w 2020 roku utrzymała się tendencja redukcji krajowego pogłowia krów. Dane za grudzień wskazują nieznaczny, bo wynoszący 0,6 proc., spadek w stosunku do grudnia 2019 r.

PFHBiPM, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, tłuszcz w mleku, białko w mleku, krowy mleczne, PHF HO

Znamy wyniki oceny użytkowości bydła za 2020 rok

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała wyniki oceny za 2020 rok. Krowy mleczne osiągnęły średnią wydajność mleczną 8 823 kilogramów mleka o zawartości tłuszczu na poziomie 4,07% (359 kg) oraz białka...

Większą dynamikę zmian pogłowia obserwowano na przestrzeni całego ubiegłego roku. Tylko w porównaniu do czerwca stan krów obniżył się o 3,1 proc. Liczebność tych użytkowanych mlecznie zmalała o ponad 38 tys. zwierząt tj. o 2 proc.

Dalej postępował za to proces koncentracji chowu krów mlecznych i produkcji surowca. W związku z tym zmieniła się struktura stad ocenianych w Polsce. Z rynku zaczęły ubywać małe gospodarstwa rodzinne. Z kolei średnie i duże coraz bardziej specjalizują produkcję zwiększając obsadę zwierząt i wysokość dostaw surowca.

- Analiza cen mleka na przestrzeni ostatnich lat i niestety także rosnących kosztów produkcji, remontu stada i jego leczenia, zmuszają nas do podejmowania trudnych, ale przemyślanych decyzji odnośnie naszej działalności. Dlatego nie dziwi mnie malejąca liczba gospodarstw. Tendencja ta jest obserwowana od lat w wielu krajach - komentuje tę sytuację Leszek Hądzlik, Prezydent PFHBiPM.Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA