Hodowcy i producenci mleka mają coraz więcej problemów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2020,12:55 Aktualizacja: 17-11-2020,16:28
A A A

Na liście największych producentów mleka Polska zajmuje 12. miejsce na świecie i 4. w UE. Na sytuację w branży niekorzystnie jednak wpływa pandemia i związane z nią ograniczenia dla restauratorów i hotelarzy oraz wahania cenowe na rynku.

- Pandemia koronawirusa wywołała bardzo duże zaburzenia w branży mleczarskiej. Wyhamowanie handlu zagranicznego spowodowało, że ceny produktów, a zarazem surowca zdecydowanie spadły - mówi agencji Newseria Biznes Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprzewodnicząca grupy roboczej Mleko i produkty mleczne w Copa-Cogeca.

spożycie mleka w Polsce, masło, mleko krowie, wzrost spożycia,

Polacy piją coraz więcej mleka

Spożycie mleka w Polsce od 14 lat znacząco rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Polacy konsumują rocznie 225 litrów tego surowca.    Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa...

- Od połowy roku stawki w Unii Europejskiej utrzymują trend wzrostowy. We wrześniu średnia cena mleka w Polsce wynosiła 1,38 zł za litr. Przewidujemy, że pod koniec roku ceny wzrosną, natomiast przez pandemię rynek jest nieprzewidywalny i nie wiemy, jakie konsekwencje dla naszej branży przyniesie druga fala - dodaje ekspertka.

Na rynku mleka występują średnio trzyletnie cykle koniunkturalne, a ostatnia hossa miała miejsce w 2018 roku, kiedy ceny oscylowały wokół 1,50 zł za litr. Jak wynika z danych GUS, pomiędzy styczniem a wrześniem średnia stawka surowca wynosiła 134,21 zł/hl i była o 0,3 proc. niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Jednak już we wrześniu przeciętna cena w skupie wynosiła 138,17 zł/hl, co oznacza, że była o 3,7 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 5,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Co istotne, ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od regionu, a we wrześniu najniższe otrzymywali producenci z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

WIDEO Mówi Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mlekaceny mleka, mleko, produkcja mleka, bydło mleczne, produkcja mleka w UE, mleczarnie, skup mleka, bydło mleczne

Produkcja mleka maleje z miesiąca na miesiąc

Mleczarnie w Polsce we wrześniu tego roku skupiły 965,3 mln litrów mleka. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny to o 5,3% mniej niż w sierpniu, ale o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Produkcja mleka w Polsce od dwóch miesięcy...

Ekspertka PFHBiPM podkreśla, że pandemia i wywołane nią zawirowania nie są jedynym problemem, z którym muszą mierzyć się polscy hodowcy. W dwóch ostatnich latach była nim również dotkliwa susza, która wpływała na jakość i ilość dostępnych pasz, co z kolei przełożyło się na wzrost kosztów produkcji.

Tymczasem cena skupu, którą otrzymują producenci mleka, już i tak w wielu przypadkach jest na granicy bądź poniżej kosztów produkcji.

- W tej chwili - przy zaburzeniach w handlu zagranicznym oraz zamknięciu sektora HoReCa - wielu przetwórców mleka musiało szybko przestawić się z produktów, które dostarczają do gastronomii, na produkty, które za pośrednictwem handlu detalicznego trafiają bezpośrednio do konsumentów. Obniżki cen produktów powodują również obniżki cen surowca, co niestety odbija się na sytuacji finansowej naszych hodowców i producentów mleka - mówi Dorota Śmigielska.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, GUS, krowy mleczne, produkcja mleka,

Mleko jest droższe niż przed wiosenną pandemią

Ceny skupu mleka w Polsce trzeci miesiąc z rzędu rosną. Wydaje się, że rynek mleczarski powoli się stabilizuje. Mleko w skupie we wrześniu kosztowało średnio 1,38 złotych za litr co oznacza, że jego stawki przekroczyły te oferowane producentom w...

Branża mleczarska ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Na liście największych producentów mleka Polska zajmuje obecnie 12. miejsce na świecie i 4. w UE, a więcej od nas produkują tylko Niemcy, Francja i Holandia. W naszym kraju utrzymywanych jest ponad 2 mln krów mlecznych, co stanowi 9 proc. unijnego pogłowia, a rokrocznie produkuje się około 14,5 mln ton mleka.

- Branża jest bardzo ważna dla krajowego bezpieczeństwa żywnościowego. Polska jest znaczącym eksporterem produktów mleczarskich. W 2019 roku ich sprzedaż zagraniczna stanowiła 7 proc. całego krajowego eksportu produktów rolno-spożywczych i jej wartość wynosiła 2,3 mld euro. Nasze produkty w 73 proc. trafiają do krajów wewnątrzunijnych, ale są bardzo rozpoznawalne także w innych krajach, m.in. na rynku chińskim, w Arabii Saudyjskiej czy Egipcie - mówi ekspertka PFHBiPM.

Mimo pandemii popyt na mleko i produkty mleczne nie spada ani na europejskim, ani na polskim rynku. Według danych GUS od stycznia do sierpnia w Polsce wyprodukowano 2 276,2 mln litrów mleka spożywczego, czyli o 5,5 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Statystyczny Polak każdego roku konsumuje około 220 litrów mleka i jego przetworów.

mleko, produkcja mleka, Dortota Śmigielska, PFHBiPM, nonGMO, mleko ekologiczne, hodowcy bydła, cena mleka, mleko surowe

Rynek mleka po pandemii. Co nas czeka?

Jak polski rynek mleczarski zareagował na pandemię koronawirusa? Dlaczego eksport jest dla nas tak ważny oraz jakie są prognozy dotyczące produkcji mleka na najbliższe lata? Rynek mleka w Polsce na pandemię koronawirusa zareagował przede wszystkim...

- Konsument w sklepie wybiera produkty i marki, które zna i lubi. Nikt tak naprawdę nie zastanawia się, skąd to mleko pochodzi. Poprzez akcję #DziękujemyŻePijecieMleko chcemy pokazać konsumentom, że za polskim mlekiem stoi konkretny hodowca i jego rodzina, którzy wkładają w swoją pracę bardzo dużo serca. Dla wielu z nich produkcja mleka czy hodowla bydła mlecznego jest nie tylko pracą, ale również pasją - mówi Śmigielska.

Organizatorem kampanii #DziękujemyŻePijecieMleko, w której bierze udział ok. 20 tys. krajowych hodowców, jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Chce w ten sposób podziękować konsumentom, że świadomie wybierają polskie mleko i jego przetwory.

Kampania pokazuje też, jak wygląda produkcja mleka, kto za nią stoi oraz jakie standardy muszą zostać dochowane, żeby produkty mleczne były jak najwyższej jakości.

Produkcja mleka wciąż pozostaje najtrudniejszą i najcięższą produkcją rolną, mimo że na przestrzeni ostatnich 16 lat – od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej - polscy hodowcy poczynili bardzo duże inwestycje w nowe technologie.
 

Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA