Hodowcy bydła simentalskiego zjechali do Jasionki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,9:35 Aktualizacja: 25-08-2016,10:13
A A A

Około 300 hodowców bydła simentalskiego z prawie 30 krajów świata bierze udział w XXI Kongresie Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego, który potrwa do soboty w podrzeszowskiej Jasionce.

Organizatorami kongresu są: Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka i samorząd woj. podkarpackiego. Gospodarz uroczystości Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl wyraził duże zadowolenie, że to właśnie na Podkarpaciu zorganizowano światowy kongres Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego.

wołowina, bydło mięsne, eksport wołowiny, żywiec wołowy

Bydło mięsne będzie coraz droższe?

Hodowla bydła mięsnego w Polsce staje się coraz popularniejsza, ale nadal nawet w części nie dorównuje produkcji mleka. Tymczasem coraz więcej krajów chce importować naszą wołowinę. Ministerstwo rolnictwa zapowiada więc wsparcie dla...

- Jesteśmy województwem, które w skali kraju ma dość duże osiągnięcia jeżeli chodzi o hodowlę tego bydła. To tu tego bydła jest najwięcej w kraju. Mamy też aktywnych hodowców, aktywnych działaczy federacji, stąd myślę, że to zaufanie i ta decyzja o zorganizowaniu kongresu - mówił samorządowiec.  

Wyraził nadzieję, że kongres przyczyni się do dalszego wzrostu hodowli bydła simentalskiego na Podkarpaciu i w całym kraju, a jego uczestnicy z wielu krajów Europy i świata będą mogli poznać polskie doświadczenia w zakresie hodowli, zobaczyć polskie, dobre praktyki w tym zakresie.

O wymianie informacji pomiędzy uczestnikami jako głównym celu kongresu mówił też Josef Kuczera z Czech, prezydent Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego. - Skupiamy się na jednej hodowli, rozmawiamy o swoich doświadczeniach, o dobrych praktykach. Staramy się na tyle, na ile jest to możliwe ujednolicić tę wiedzę, hodowlę dzięki członkom naszej federacji” – mówił Kucera.
bydło mięsne, opasy, buhaj, jałówka

Bydło mięsne na ringu w Minikowie

Krowa z cielęciem i buhaj rasy limousine, jałówka rasy hereford oraz jałówka i buhaj rasy charolaise. To zwierzęta, które zostały zaprezentowane w Minikowie przy okazji targów Agro-Tech. Krowa z cielęciem rasy limousine...

Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa zauważył, że Podkarpacie, jest niejako "kolebką" hodowli simentali. - Pomimo, że nie mamy zbyt dużej tradycji jeśli chodzi o bydło simentalskie, to cieszę się bardzo, że w tym miejscu jesteśmy. Jesteście wzorem, jak należy rozwijać ten kierunek hodowli. To tu simental rozwija się, jak na warunki, jakie mamy dynamicznie - zaznaczył.

Kucera przypomniał, że Światowa Federacja Hodowców Bydła Simentalskiego może się pochwalić ponad 40-letnią historią. Kongresy organizowane są co dwa lata, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy.

Na świecie hoduje się ponad 60 mln sztuk bydła tej rasy, w naszym kraju ok. 60 tys., w tym prawie połowę na Podkarpaciu. W Polsce simentale stanowią ponad 1,5 proc. całego pogłowia bydła.

Simentale są drugą co do liczebności rasą bydła na świecie. W niektórych krajach, m.in. Szwajcarii, Austrii, Czechach czy w południowych Niemczech są dominującymi rasami w hodowli.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA