Hodowca skazany za znęcanie się nad krowami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2021,18:20 Aktualizacja: 16-12-2021,18:21
A A A

Na karę 2 lat pozbawienia skazał Sąd Rejonowy w Olsztynie mężczyznę za znęcanie się nad stadem bydła w gospodarstwie hodowlanym w gminie Olsztynek. Hodowca miał ograniczać zwierzętom dostęp do wody i paszy, i nie zapewniać opieki weterynaryjnej. Wyrok jest nieprawomocny.

Główny oskarżony, Piotr M. jako prokurent spółki W., a także jej 100-procentowy udziałowiec był odpowiedzialny za hodowlę bydła w gospodarstwie położonym w jednej z miejscowości w gminie Olsztynek.

znęcanie się nad zwierzętami, bydło, cielęta, gmina Rozogi

Gospodarz odpowie za znęcanie się nad bydłem

Do 3 lat więzienia grozi 47-letniemu gospodarzowi z gminy Rozogi pod Szczytnem (woj. warmińsko-mazurskie), który zaniedbywał bydło. Policja ze Szczytna poinformowała, że miał 9 sztuk bydła. "Mężczyzna zaniedbywał zwierzęta nie...

Według ustaleń prokuratora od grudnia 2017 r. do 7 września 2018 r. miał znęcać się nad liczącym około 240 krów stadem, prowadząc hodowlę w taki sposób, który bezpośrednio zagrażał życiu i zdrowiu zwierząt. Oskarżony miał m.in. ograniczać bydłu dostęp do wody, nie zapewnić właściwej opieki weterynaryjnej oraz dostarczać pokarm w nieodpowiedniej ilości, a do tego zapleśniały, wysuszony i zanieczyszczony chwastami.

Zdaniem śledczych, obornik był usuwany z obory niesystematycznie i krowy zalegały w odchodach. Przepędzanie bydła miało ponadto odbywać się za pomocą psów oraz samochodu przy użyciu klaksonu, co powodowało ich zbędne cierpienie i stres.

Zarzut znęcania się nad stadem krów prokurator przedstawił także Jarosławowi Z. Mężczyzna w nocy z 3 na 4 września 2018 r. miał zlecić i aktywnie uczestniczyć w transporcie 110 zwierząt do innego gospodarstwa. Przy czym, w ocenie prokuratora, bydło niezdolne do transportu z uwagi na skrajny stan zdrowia wynikający z niedożywienia, wychudzenia i niesprawowania nad nimi należytej opieki zdrowotnej.

znęcanie się nad zwierzętami, ubojnia zwierząt w witkowie, Michał Tomala, Sąd Okręgowy w Szczecinie

Zaostrzony wyrok za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni

Sąd Okręgowy w Szczecinie zaostrzył karę wobec mężczyzny pracującego w ubojni zwierząt w Witkowie (woj. zachodniopomorskie). Oskarżony Władysław K. m.in. za znęcanie się nad świnią przez używanie poganiacza elektrycznego w rejonie głowy...

Sąd uznał obu oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanego im czynu. W rezultacie Piotr M. został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności, natomiast Jarosław Z. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 2 lat próby.

Sąd orzekł wobec Piotra M. także przepadek na rzecz Skarbu Państwa 11 krów mlecznych odebranych decyzją burmistrza Olsztynka, a także środki karne w postaci 10-letniego zakazu posiadania bydła hodowlanego oraz 5-letniego zakazu prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej związanej z wykorzystaniem zwierząt.

Od obu oskarżonych sąd orzekł również nawiązki na rzecz Fundacji Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie - 100 tys. zł od Piotra M. oraz 10 tys. zł od Jarosława Z. Sąd orzekł też wobec obu oskarżonych podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie go w Urzędzie Gminy w Olsztynku na tablicy ogłoszeń przez 6 miesięcy.

Sąd podając motywy rozstrzygnięcia podkreślił, że Piotr M., dopuszczając się zarzucanego przestępstwa, działał umyślnie. Zdaniem sądu, dysponował odpowiednimi środkami finansowymi, aby zapewnić zwierzętom właściwą opiekę weterynaryjną oraz odpowiednie warunki bytowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA