Dyskutowali o indeksie selekcyjnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-11-2022,16:00 Aktualizacja: 17-11-2022,15:47
A A A
Indeks selekcyjny jako wsparcie hodowcy w ekonomicznym zarządzaniu stadem. To temat przewodni IV Forum Genetycznego zorganizowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
 
W Centrum Edukacji Ekologicznej w Minikowie w woj. kujawsko-pomorskim 15 listopada odbyło się IV Forum Genetyczne, które poprowadziła Agnieszka Nowosielska i Sebastian Mucha. 
 
Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) i sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.  
 
buhaj, dobór buhaja, długowieczność, pokrój, zdrowotność, laktacja, wymię, mastitis, indeks hodowlany, nasienie

Buhaje, które poprawiają długowieczność

Żywienie, utrzymanie, dobrostan, status zdrowotny i w końcu, a może przede wszystkim, genetyka. Wszystkie te elementy wpływają na długowieczność krów. Od czego zależy długowieczność krów i co ma na nią istotny wpływ? Długowieczność to...
O tym jak uzyskać najwięcej korzyści z genotypowania bydła opowiedział prof. Donagh Berry z Irlandii. Dzięki tej metodzie można w łatwy sposób potwierdzić rodzicielstwo, a korzystając z bazy danych buhajów można odnaleźć ojca danego osobnika. 
 
Genotypowanie pozwala również monitorować mutacje genetyczne o dużym efekcie, letalne oraz wrodzone. Na podstawie badania DNA można również określić skład mleka, które w przyszłości będą produkować krowy. Chodzi tu głównie o rodzaj beta-kazeiny, ponieważ producenci w niektórych krajach uzyskują wyższe ceny za mleko o wariancie A2. 
 
Jak amerykańscy hodowcy poprawiają ekonomikę produkcji wykorzystując nowe trendy i technologie opowiedziała dr Sophie Eaglen z USA. Ekspertka podkreśliła, że testowanie genomowe polega na pobraniu próbki DNA w postaci włosów lub tkanki i oszacowaniu genomowych wartości hodowlanych cieląt. 
 
Metoda ta pozwala przewidzieć wartość genetyczną z 75% dokładnością. Dzięki niej hodowca uzyskuje informację o genetycznej jakości stada, co pozwala mu na świadome podejmowanie decyzji hodowlanych. 
 
ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Ceny skupu bydła w Unii Europejskiej rosną

Notowania bydła rzeźnego na rynku unijnym, na przełomie października i listopada, systematycznie rosną. Podobne trendy obserwuje się w Polsce, gdzie ceny skupu były zbliżone do średniej w Unii Europejskiej.    Na rynku unijnym tak jak w...
Współczesne indeksy ekonomiczne, a postęp genetyczny w hodowli bydła mlecznego omówiła dr Katarzyna Stachowicz z Nowej Zelandii. Obecnie trwają tam prace nad wprowadzeniem do indeksu cech środowiskowych, które pozwolą zredukować emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie azotanami. 
 
O nowych trendach w indeksach selekcyjnych opowiedział Krzysztof Bączkiewicz z CGen PFHBiPM. Podkreślił on, że celem indeksu selekcyjnego jest opisanie wartości bydła jedną liczbą, co umożliwia porównywanie i szeregowanie poszczególnych zwierząt. Indeks wskazuje również kierunek doskonalenia populacji i wyraża oczekiwania względem kolejnego pokolenia. 
 
Na zakończenie sesji wykładowej o praktycznym stosowaniu narzędzi hodowlanych w stadzie opowiedział Mieczysław Kopiczko i Paweł Wierzbicki z działu hodowli PFHBiPM.
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA