Dostawy mleka biją rekordy. Mimo niskich cen

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2016,15:05 Aktualizacja: 23-03-2016,15:31
A A A

W 2015 roku - mimo niższych o kilkanaście procent cen mleka w skupie - dostawy surowca do mleczarni w Unii Europejskiej zwiększyły się o 2,5 proc. (3,7 mln ton) do rekordowego poziomu 151,6 mln ton.

Dostawy mleka szczególnie poszły w górę (o 5 proc.) w ostatnim kwartale minionego roku. Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas był to efekt przede wszystkim korzystnych warunków pogodowych jesienią, co wydłużyło możliwość żywienia krów na pastwiskach.

mlekomat, sprzedaż mleka, cena mleka, Jabłońscy

Mlekomat – świeże mleko prosto od krowy

Sprzedaż świeżego mleka z mlekomatu jest bezpośrednią drogą od producenta do konsumenta. Umożliwia ona hodowcy dodatkowy zarobek, a klientom dostęp do naturalnego, nieprzerobionego surowca pochodzącego prosto od krowy. Danuta i Sławomir Jabłońscy z...

W najnowszym raporcie Komisji Europejskiej eksperci szacują, że w pierwszym kwartale br. dostawy mleka będą zbliżone do tych z ostatniego kwartału ub.r. Jeśli dopisywać będzie pogoda skupu surowca na niższym poziomie niż przed rokiem należy spodziewać się dopiero pod koniec roku. Analitycy przewidują jednak, że w br. dostawy będą o 1,4 proc. (2 mln ton) większe od ubiegłorocznych.

Wysoka dynamika wzrostu dostaw mleka zostanie utrzymana w Irlandii, Holandii i Danii, a w Polsce będzie na podobnym poziomie jak w ub.r. Komisja Europejska spodziewa się zatem, że ceny skupu surowca będą nadal spadać, szczególnie na początku 2016 r.

Produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) po 8,3 proc. wzroście przed rokiem teraz ma pójść w górę o kolejne 5,6 proc. Wytwórczość serów zwiększy się o 1,2 proc., a ich eksport o 6 proc. Wzrostu produkcji należy spodziewać się też w przypadku masła - o 2,5 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA