Dobrostan zwierząt to wizytówka hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-07-2023,15:45 Aktualizacja: 17-07-2023,15:46
A A A

Konsumenci w Polsce w zdecydowanej przewadze opowiadają się za dopłatami dla hodowców, którzy spełniają zasady dobrostanu zwierząt.

Hodowcy zwierzą muszą przystosować swoje gospodarstwa do nowych standardów i coraz bardziej rygorystycznych nowych regulacji prawnych.

Rolnicy mierzą się również z rosnącym społecznym naciskiem na poprawę warunków życia zwierząt, co wymaga od nich ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

Jak społeczeństwo odbiera temat dobrostanu zwierząt? Instytut Badania Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, w maju 2023 roku, przeprowadził pierwsze w Polsce badanie opinii społecznej na ten temat.

Jacek Zarzecki, bydło mięsne, bydło mleczne, trzoda chlewna, ekoterroryzm, obrońcy zwierząt, wołowina, wystawa zwierząt

Jacek Zarzecki: ekoterroryści próbują manipulować społeczeństwem

XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w połowie maja w Poznaniu, przeszła do historii. Święto hodowców i producentów próbowali zakłócić tzw. obrońcy praw zwierząt. Organizacje uważające się...

Konsumenci chcą dopłat dla hodowców

Badanie wskazało silne poparcie dla hodowców i rolników, którzy dbają o dobrostan zwierząt. 80% respondentów zdecydowanie opowiadało się za wprowadzeniem dopłat dla tych osób.

80% respondentów jest za dopłatami dla hodowców spełniających zasady dobrostanu, z czego niemal 39% zdecydowanie się zgadza, a ponad 41% raczej się zgadza. 13,2% nie ma zadania, a zaledwie 7% mówi raczej i zdecydowanie jest przeciwna.

Konsumenci są coraz bardziej zainteresowani nie tylko jakością produktów które kupują, ale także warunkami, w jakich są one produkowane.

Polscy konsumenci nie tylko chcą ale także oczekują, że branża mięsna podejmie odpowiedzialne kroki w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt.

- Dobrostan zwierząt ma bezpośredni wpływ na jakość mięsa. Zwierzęta, które są dobrze traktowane i żyją w odpowiednich warunkach, dają mięso lepszej jakości, o lepszych walorach smakowych, lepszej teksturze i wyższej wartości odżywczej - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Sprawdź o ile spadły ceny w skupie bydła

Ceny bydła rzeźnego na przełomie czerwca i lipca odnotowały kolejny spadek. Producenci za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,39 zł za kg wagi żywej, czyli o 0,5% mniej niż przed tygodniem.    Bydło rzeźne w dniach od 26 czerwca do...

Dobrostan.info

Zespół dobrostan.info to grupa specjalistów z pasją do poprawy standardów dobrostanu zwierząt w rolnictwie. Jej priorytetem jest dostarczanie rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji na temat hodowli zwierząt, jej wpływu na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne.

Działania grupy są ukierunkowane na edukowanie szerokiej opinii publicznej na temat korzyści, jakie płyną z dbałości o dobrostan zwierząt.

Misją zespołu jest neutralizacja dezinformacji często pojawiających się w publicznym dyskursie, przez dostarczanie spójnych, opartych na naukowych dowodach danych. Odpowiadamy na ataki ze strony ekstremalnych wegan, podważając ich argumenty za pomocą dowodów naukowych i praktycznych.

Celem jest stworzenie platformy Dobrostan.info, gdzie czytelnicy mogą znaleźć rzetelne, obiektywne i wnikliwe informacje na temat mięsa, jego produkcji i konsumpcji. Zgromadzone materiały pochodzą z różnych źródeł z całego świata, zapewniając naszym użytkownikom kompleksowy przegląd tematu.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA