Czesi szczegółowo kontrolują polską wołowinę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2019,8:05 Aktualizacja: 22-02-2019,8:16
A A A

Polska wołowina jest od czwartku szczegółowo kontrolowana w Czechach, gdzie zaczęły obowiązywać nadzwyczajne środki wprowadzone po odkryciu bakterii salmonelli w mięsie z naszego kraju. Nie może trafić na rynek bez certyfikatu upoważnionego laboratorium.

Naruszenie zarządzenia w sprawie kontroli jest zagrożone karą w wysokości ponad 78 tys. euro. W związku z nowymi przepisami przedstawiciele policji i służby celnej kontrolują zawartość ciężarówek oznaczonych jako "transport szybko psujących się towarów".

salmonnella w wołowinie, miroslav toman, Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk, system RASFF

Czechy nie poinformowały o wykryciu salmonelli w polskim mięsie

Czechy nie umieściły informacji o wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie w unijnym systemie ostrzegania RASFF, a tamtejsze służby weterynaryjne nie poinformowały resortu rolnictwa o tej sprawie - mówi Główny Lekarz Weterynarii Paweł...

- Gdy coś stwierdzimy lub znajdziemy, wzywamy weterynarzy - powiedziała Martina Kankowa, agencji CTK rzeczniczka głównego urzędu ceł. - Obowiązkowa kontrola wszystkich transportów mięsa wołowego z Polski znacząco ograniczy ryzyko dostania się na czeski rynek wadliwego mięsa z tego kraju - dodaje Zbynek Smerada, szef służby weterynaryjnej.

Agencja przywołuje także słowa polskiego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który uznał, że każdy pretekst jest dobry, by postawić Polsce zarzut, że ma "paskudną żywność". Jego zdaniem problem wyolbrzymiany jest w krajach, których produkty nie mogą konkurować z polskimi.

CTK pisze, że szef resortu zagroził też, że jeżeli Republika Czeska będzie szantażować Polskę, to mogą rozpocząć się kontrole importowanego czeskiego piwa.

Frantiszek Szamal, przewodniczący Związku Czeskich Browarów stwierdził, ze słowa polskiego ministra są zaskakujące. - Z piwem nigdy nie było problemów. Polska strona wybrała je, najprawdopodobniej z symbolicznych powodów - mówi.

Jego zdaniem nie chodzi o rzeczywistą groźbę wprowadzenia kontroli. Podobnego zdania jest Miroslav Toman, minister rolnictwa, który na Twitterze zamieścił swoje zdjęcie z kuflem piwa z browaru w Czeskich Budziejowicach i wpis: "Skontrolowałem jakość czeskiego piwa - temperaturę, przydatność do spożycia i zawartość słodu. Wszystko jest w porządku".

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA