Co zrobić gdy brakuje kiszonki z kukurydzy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-02-2024,12:00 Aktualizacja: 17-02-2024,7:07
A A A

Kiszonka z kukurydzy to najważniejsza i najlepsza pasza objętościowa dla współczesnych krów mlecznych. Jednak w sytuacji niedoboru warto pomyśleć o jej odpowiednim dystrybuowaniu oraz komponentach, które mogłyby ją w jakimś stopniu zastąpić.

Hodowcy bydła i producenci mleka, zwłaszcza ze wszystkim rejonów centralnej Polski, Wielkopolski, Kujaw oraz Mazowsza, mieli w ubiegłym roku problemy w zabezpieczeniu bazy paszowej w postaci kiszonki z kukurydzy.

Długotrwała susza nie pozwalała na odpowiedni wzrost roślin, co pogorszyło plon zielonki, a także na wytworzenie ziarniaka i wypełnienie go skrobią, co ujemnie wpłynęło na zawartość energii netto w kiszonkach.

Hoduj z Głową Bydło, bydło mleczne, bydło mięsne, opasy, cielęta, krowy, hodowcy bydła, bydło białogrzbiete

Hoduj z Głową Bydło nr 1 w 2024 roku. Wideo

Co zrobić gdy brakuje kiszonki z kukurydzy? Dlaczego kiszonki i woda nie mogą zamarzać oraz jak zimny wychów wpływa na zdrowie cieląt? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu "Hoduj z Głową Bydło", gdzie znajdziecie...

Z tych powodów wielu hodowców krów narzeka nie tylko na ich brak, ale także niską wartość pokarmową. Co robić w takiej sytuacji? Jak utrzymać wydajność mleka, a przede wszystkim jak przetrwać do kolejnego sezonu kiszonkowego?

Prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" odpowiada na to pytanie.

Ograniczyć marnotrawstwo

Jednym z podstawowych sposobów na poprawienie napiętego bilansu pasz objętościowych jest ograniczenie ich marnotrawstwa. Straty, które z niego wynikają, mogą zmniejszać ilość dostępnej kiszonki o 20-30%

Psucie się kiszonek wynika przede wszystkim z ich niestarannego wybierania.

Sposobem na ograniczenie marnotrawstwa jest również poświęcenie więcej czasu na prawidłowe bilansowanie dawek pokarmowych w oparciu o rzetelne dane dotyczące składu chemicznego pasz.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Sprawdź jak zmieniły się ceny w skupie bydła rzeźnego

Ceny bydła ogółem na przełomie stycznia i lutego nieznacznie spadły. W tym czasie odnotowano wzrost cen w grupie bydła w wieku 8-12 miesięcy oraz krów.    Krajowe zakłady w dniach od 29 do 4 lutego za bydło ogółem...

"Stanowczo odradzam celowe stosowanie "słabszych" dawek pokarmowych, czyli o niższej wartości pokarmowej w stosunku do zapotrzebowania krów. Taki pomysł żywieniowy może powodować zaburzenia metaboliczne (np. ketozę), których skutki mogą dodatkowo pogarszać opłacalność produkcji mleka" pisze w swoim artykule prof. Kowalski.

Dobrym pomysłem na okres niedoborów pasz jest grupowanie krów, bo pozwala na przeznaczenie bardzo dobrych kiszonek, których przecież brakuje, tylko dla najlepszych i najbardziej efektywnych zwierząt.

Co zamiast kiszonki z kukurydzy?

Truizmem jest powtarzanie, że kiszonka z kukurydzy to najważniejsza i najlepsza pasza objętościowa dla współczesnych krów mlecznych. Ale w sytuacji niedoboru warto pomyśleć o paszach, które mogłyby ją w jakimś stopniu zastąpić. W jakimś stopniu, bo w pełni nie jest to możliwe.

10 Forum Sektora Wołowiny, wołowina, bydło mięsne, producenci bydła, opasy, mamki, cielęta, dobrostan bydła mięsnego

Hodowla bydła stoi przed wyzwaniami i zmianami

Napięte relacje z Ukrainą i przepisy Europejskiego Zielonego Ładu zdominowały 10 Forum Sektora Wołowiny. 10 edycja Forum Sektora Wołowiny pod hasłem „Produkcja zrównoważona - szanse i zagrożenia” odbyła się 2 lutego w Warszawie....

Takim komponentem są kiszone prasowane wysłodki buraczane.

Wartość energetyczna kiszonych prasowanych wysłodków buraczanych nie dorównuje kiszonce z kukurydzy, ale mają one dodatkowe zalety, które zachęcają do ich stosowania.

W sytuacji niedoborów ilościowych kiszonki z kukurydzy dobrym wyjściem jest zwiększenie udziału słomy w dawkach pokarmowych, zwłaszcza dla krów średnio- i niskowydajnych, a także zasuszonych oraz jałówek remontowych.

"To zrozumiałe, że wartość pokarmowa słomy jest znacznie niższa niż kiszonki z kukurydzy, ale... Dobra słoma jest lepszą paszą dla krów niż słabe siano. Ta stara prawda podkreśla pozytywne znaczenie jej udziału w dawkach pokarmowych" pisze prof. Kowalski.

Więcej informacji o tym, jak odpowiednio zarządzać kiszonką z kukurydzy w okresie jej niedoborów oraz jakimi komponentami można ją częściowo zastąpić znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 1/2024. ZAPRENUMERUJ

Nieznany obiekt

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA