Cielęta są narażone na wiele niebezpieczeństw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-03-2016,14:20 Aktualizacja: 12-03-2016,14:18
A A A

Upadki cieląt w pierwszych tygodniach ich życia są jednym z największych zmartwień hodowców bydła. Od narodzin do odsadzenia od pasz płynnych wynoszą one aż 15-17 proc.

Cielęta, które przeżyją pierwszy miesiąc po narodzinach najgorsze mają już za sobą. Tak wynika z wielu badań przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na czynniki ryzyka w tym okresie wpływają wady rozwojowe w trakcie ciąży, a także z ciężkiego lub trudnego porodu, którego skutkiem są urazy porodowe, kwasica czy podduszenie. Po urodzeniu zagrożeniem dla zdrowia i życia cieląt są biegunki.

Biegunki cieląt są zazwyczaj wywoływane przez czynniki zakaźne jak bakterie escherichia coli, rotawirusy, koronawirusy, cryptosporydium i salmonella. Patogeny szerzą się również przez bezpośredni kontakt np. ze sprzętem oborowym.

Biegunkę cieląt mogą także wywołać czynniki niezakaźne, jak spleśniała pasza lub preparaty mlekozastępcze niskiej jakości o małej zawartości tłuszczu lub jego słabej rozpuszczalności. Wysoka jakość preparatów mlekozastępczych najczęściej idzie w parze z ich wysoką ceną, choć występują odstępstwa od tej zasady.

Upadki cieląt mogą być wywołane przez posocznicę. Cielęta chorują na nią najczęściej w pierwszym tygodniu życia między 2-5 dniem, a przebieg zakażenia jest zazwyczaj nadostry. Jednak zachorowania mogą wystąpić nawet do drugiego tygodnia.

Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA