Ceny i skup mleka w Polsce. Są najnowsze dane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2016,14:40 Aktualizacja: 29-11-2016,15:12
A A A

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za Sparks) w październiku w Polsce skupiono 866,1 mln l mleka, czyli o 0,6 proc. mniej niż przed miesiącem.

Spadek w tym miesiącu nie dziwi ekspertów, ale tegoroczna obniżka była mniejsza niż w trzech poprzednich latach, kiedy do skupu dostarczano przeciętnie o 1,2 proc. mniej surowca niż we wrześniu - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

mleko, interwencyjny skup, Rosja, sery

Rynek mleka w Rosji otrzyma państwowe wsparcie

Rosja interweniuje na rynku mleka - informuje TVP 1. Od przyszłego roku do państwowych magazynów trafi mleko i jego przetwory. Takie postępowanie ma m.in. zapobiec różnicom cen skupu surowca w niektórych regionach. Interwencja...

Znawcy rynku zauważają ponadto, że wielkość dostaw w minionym miesiącu w skali roku spadła o 0,6 proc., zaś w porównaniu z październikiem 2014 r. poszła w górę o 2,8 proc. Łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach br. do puntów trafiło 9,1 mld l mleka (+2,7 proc. r/r).  

O ile w pierwszym półroczu br. skup wzrósł o 5,6 proc., to w kolejnych czterech miesiącach był o 1,5 proc. niższy niż przed rokiem. W województwie podlaskim dostarczono o 80 tys. l mleka więcej niż rok wcześniej, w wielkopolskim o 61 tys. ton, w mazowieckim o 46 tys. ton, a w warmińsko-mazurskim o 38 tys. ton. Wolumen dodatkowego surowca skupionego w tych regionach to 94 proc. całkowitego wzrostu w kraju.

Mimo nieznacznych zmian w wielkości skupionego mleka ceny w październiku mocno wzrosły, co po raz kolejny dowodzi, że sytuacja na krajowym rynku determinowana jest tym, co dzieje się na rynkach unijnym i światowym. A  tam wolumen produkcji u czterech największych eksporterów (UE, USA, Nowa Zelandia, Australia) od czerwca do sierpnia był o 0,7 proc. mniejszy niż w analogicznych miesiącach przed rokiem.

Według danych GUS przeciętna cena netto skupu mleka w Polsce w październiku wyniosła 120,29 zł/hl i w porównaniu z wrześniem wzrosła o 7,6 proc., a rok do roku o 7,4 proc. Tak wysokie stawki ostatni raz odnotowano w marcu 2015 r. Warto dodać, że ceny poszły w górę we wszystkich województwach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA