Bydło zostanie zabite. Stado może zagrażać zdrowiu publicznemu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-05-2019,15:50 Aktualizacja: 27-05-2019,15:52
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował, że po dokonaniu gruntownej analizy uwarunkowań prawnych i epizootycznych dotyczących stada krów z gminy Deszczno, w tej sprawie nie występują żadne merytoryczne przesłanki aby zmienić decyzję dotyczącą uboju zwierząt.

Główny lekarz weterynarii nie będzie się więc zwracać do terenowych organów inspekcji weterynaryjnej w celu rozważenia zmiany podjętych wcześniej decyzji.

Decyzję dotyczącą zabicia 170 sztuk bydła ich właściciel otrzymał z rąk Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim 31 października 2018 roku.

bydło, krowy, wojewódzki lekarz weterynarii, status zdrowotny bydła

Bydło z Deszczna zostanie ocalone?

Hodowca chce ocalić zwierzęta, które mogą zostać wybite. Chodzi o stado bydła liczące niemal 200 sztuk z gminy Deszczno w woj. lubuskim w powiecie gorzowskim. Główny lekarz weterynarii nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie...

"Za taką oceną sytuacji przemawiają względy natury prawnej jak również potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych przed zagrożeniami, których źródło może stanowić przedmiotowe stado bydła" czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Główny lekarz weterynarii zwrócił się o wyrażenie stanowiska w tej sprawie do Rady Sanitarno-Epizootycznej.

"W swym stanowisku Rada Sanitarno-Epizootyczna uznała, że nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia publicznego jakie wiąże się z utrzymywaniem przy życiu tak licznego stada zwierząt nieobjętego dotychczas kontrolą lekarsko-weterynaryjną oraz, że wydana w sprawie decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 31 października 2018 r., znak PLW 0801-4652/01/13d była w pełni uzasadniona" czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA