Będą wysokie kary za przekroczenie kwot mlecznych. Nawet 80 gr za litr

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2014,13:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:14
A A A
Producenci mleka, którzy przekroczą swoje limity muszą się liczyć z wysokimi karami. Według danych Agencji Rynku Rolnego, w siedmiu miesiącach roku kwotowego 2014/2015 nadprodukcja mleka wynosi ok. 8 proc.  
 
Jak poinformował PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, obecnie przekroczenie kwoty krajowej jest na poziomie 8 proc. Ostatnie dane (za październik) dotyczące skupu mleka mówią co prawda o niewielkim spadku przyrostu sprzedaży mleka w stosunku do poprzednich miesięcy, ale to zbyt mało.
 
Od kwietnia do października 2014 r. do punktów skupu dostarczono ok. 6,30 mld litrów surowca (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu). W październiku rolnicy sprzedali ponad 870 mln litrów mleka, czyli o 5,5 proc. więcej niż przed rokiem.
 
Nie ma jeszcze wyników za listopad, ale jeżeli nie będzie wyraźnego spadku (powyżej 8 proc., bo o tyle zazwyczaj spada skup w listopadzie), to opłata wyrównawcza (kara) wyniesie 80 groszy za litr mleka ponad limit. 
 
Jak podkreślił Zwolak, przy obecnych kosztach i cenie mleka będzie to dużym obciążeniem dla tych, co przekraczają kwoty. - Apelujemy do rolników o podjęcie stosownych decyzji - powiedział wiceszef agencji. Zaznaczył, że wysiłki polskiego rządu, by KE odstąpiła od kar mogą okazać się nieskuteczne.
 
Przypomniał, że w ubiegłym roku kwotowym swój limit przekroczyło ponad 55 tys. rolników, z czego 40 tys. producentów dostarczyło mniej niż 10 tys. litrów mleka ponad limit, 700 - 100 tys. litrów, a 50 rolników - ponad 500 tys. litrów. Oznacza to, że ci najwięksi producenci mleka musieli zapłacić karę o równowartości luksusowego auta lub nawet więcej.
 
Zdaniem wiceprezesa, w tym roku limity przekroczy jeszcze więcej rolników.
 
W roku kwotowym 2013/2014 mleczarnie skupiły 10,076 mld litrów, a przekroczenie kwoty wyniosło 167 mln litrów, czyli 1,68 proc. Kary za nadprodukcję wyniosły ok. 46 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. 
 
Kary zostały zapłacone przez rolników i do końca listopada Polska wpłaciła do unijnego budżetu ok. 45 mln euro. Jak zauważył Zwolak, kara za ubiegły rok wynosiła ok. 30 gr za litr ponad limit, ale ceny skupu mleka były o wiele wyższe niż obecnie i sięgały nawet 2 zł za litr. 
 
Od kilku miesięcy stawki spadają i obecnie mleczarnie płacą ok. 1,2 zł za litr. Jeżeli uwzględnić koszty produkcji, które są szacowane na 1,1-1,2 zł za litr, to kara będzie - jak mówi Zwolak - "czysta stratą".
 
Wyjaśnił, że agencja pobiera opłatę wytwórczą od podmiotów skupowych (w większości są to mleczarnie), a więc to one mogą mieć problem w odzyskaniu pieniędzy od swoich dostawców. Zaznaczył, że już teraz niektóre mleczarnie kupują mleko pozalimitowe obciążone karą. 
 
Dodał, że ograniczenie produkcji mleka nie jest proste. Można ją zmniejszyć np. poprzez wymianę stada krów - sprzedać wysokowydajną krowę, a kupić jałówkę, która wejdzie w okres dojrzałości, po zniesieniu kwot mlecznych.
 
Od 1 kwietnia przyszłego roku nie będzie już w Unii limitów produkcji mleka. Według ekspertów, nastąpi wówczas zwiększenie produkcji, a ceny surowca spadną. 
 
Trudno przewidzieć jest jaka będzie koniunktura na mleko na światowych rynkach. Obecnie jest gorsza niż w ubiegłym roku, a dodatkowo sytuację na unijnym rynku mleka komplikuje rosyjskie embargo. W ocenie branży mleczarskiej, rok 2015 będzie bardzo trudny dla producentów mleka i firm przetwórczych.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA