Apelują o gwarantowaną cenę energii dla branży mleczarskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-10-2022,11:05 Aktualizacja: 20-10-2022,11:03
A A A
Wysokie koszty produkcji mleka wynikające z drożejących pasz, nawozów i energii elektrycznej. Problem ten był głównym tematem spotkania na szczeblu unijnym. 
 
Na przełomie września i października odbyło się posiedzenie grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" oraz posiedzenie Grupy Dialogu Obywatelskiego ds. mleka przy Komisji Europejskiej. 
 
Polskę reprezentowała Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ekspertka Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
  
Ekspertka poinformowała, że w Polsce ceny mleka rosną od stycznia 2021 r. W sierpniu cena osiągnęła poziom 50,31 euro (około 241,45 zł) za 100 kg i była o ponad 50% wyższa niż przed rokiem.
 
opony, zużyte opony, odpad, kara administracyjna, kiszonki, pryzmy kiszonek, PFHBiPM, Leszek Hądzlik, produkcja mleka

Hodowcom grożą wysokie kary za obciążanie kiszonek zużytymi oponami

Hodowcy bydła, którzy obciążają pryzmy kiszonkowe starymi oponami bez odpowiedniego zezwolenia, mogą zostać ukarani wysoką karą finansową. Hodowcy bydła, którzy wykorzystują stare zużyte opony w celu obciążania pryzm kiszonek,...
W pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. skup mleka był o 1,9% wyższy niż w 2021 r. Według danych GUS pogłowie krów mlecznych na koniec czerwca 2022 r. wyniosło 1 852 tys. sztuk i było o 12% niższe niż przed rokiem oraz o 9% niż w grudniu 2021 r. 
 
- Producenci mleka borykają się z bardzo wysokimi kosztami produkcji, najwyższe wzrosty odnotowano w przypadku pasz, nawozów, energii elektrycznej i gazu. Zakłady mleczarskie otrzymały także pisma od zakładów energetycznych z informacją, że mogą występować przerwy w dostawie energii elektrycznej i gazu – mówiła Dorota Śmigielska.
 
Zauważyła ona również, że w sierpniu największe zakłady produkujące nawozy azotowe na kilka dni wstrzymały lub ograniczyły produkcję. Obecnie wznowiły działalność, jednak sytuacja wciąż nie jest stabilna.
 
W Unii Europejskiej średnie ceny mleka od początku 2021 r. rosną. Podobna sytuacja jest obserwowana w tym roku, a ceny osiągają historycznie wysokie poziomy. 
 
W lipcu mleko skupowano po 51,1 euro (około 245,24 zł) za 100 kg. Ceny we wszystkich państwach członkowskich były wyższe niż rok temu, przy czym największy wzrost o 76% odnotowano na Litwie, o 63% na Łotwie, o 60% w Holandii, o 58% w Belgii oraz o 55% w Irlandii. 
 
mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Skup mleka w Polsce rok do roku rośnie

Meldunkowy skup mleka w sierpniu tego roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 1 038,5 mln litrów. Skup mleka w sierpniu był o 3,2% mniejszy od notowanego w lipcu, ale o 1,6% większy niż w tym samym czasie w...
Mimo wysokich cen za surowiec producenci borykają się z wysokimi kosztami produkcji związanymi ze wzrostem cen głównie pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Koszty pasz w ciągu roku wzrosły o około 80%.
 
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że w większości państw członkowskich produkcja mleka została ograniczona. Podobną sytuację odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii. Towarzyszą temu wzrost cen i zapotrzebowania na mleko. Taki trend będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. 
 
Państwa członkowskie naciskają na ograniczenie cen energii elektrycznej. Ma ona wynosić 200 euro za MWh, czyli około 959,84 zł. 
 
- Branża mleczarska nie może zatrzymać łańcucha dostaw. Nie może zabraknąć energii elektrycznej, bo mleko to produkt, który łatwo się psuje – podsumowała Śmigielska.
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA