Żywność zawierająca owady będzie obowiązkowo specjalnie oznakowana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2023,14:00 Aktualizacja: 27-11-2023,14:03
A A A

Żywność zawierająca jadalne owady będzie musiała obowiązkowo posiadać znak graficzny, umożliwiający jej szybką identyfikację - wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Grafika przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych z podpisem: "Zawiera owady jadalne".

Celem projektowanej regulacji jest zapewnienie krajowym konsumentom jednolitej, graficznej informacji na temat obecności w środkach spożywczych nowej żywności z owadów – wskazano w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Projekt ten opublikowano w poniedziałek w wykazie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

HiProMine, owady, białko owadów, karmy dla zwierząt, białko zwierzęce, białko,

Nie będą produkować żywności z owadów dla ludzi

- Nie będziemy produkować żywności z owadów dla ludzi, nie mamy tego w planach ani teraz, ani w przyszłości - tłumaczy dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w spółce HiProMine. O produkcji białka...

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu przekazano, że należy zapewnić konsumentom oznakowanie, które umożliwi szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów "już na pierwszy rzut oka w sklepie".

"W ten sposób będzie zapewniona ochrona konsumentów przed wprowadzeniem w błąd i nabyciem żywności niezgodnej z ich preferencjami" – zaznaczono.

Zaproponowany, obowiązkowy znak graficzny przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych wraz z podpisem: "Zawiera owady jadalne". W myśl przepisów oznaczenie ma być umieszczane "na białym polu, w sposób czytelny".

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu