Żywność będzie pod jedną kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2020,9:15 Aktualizacja: 07-02-2020,9:43
A A A

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywności na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - zakłada ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, którą poparł Senat nie wnosząc poprawek.

Za dokumentem opowiedziało się 97 senatorów, czyli wszyscy obecni na sali. Jak poinformował Maciej Łuczak (PiS), senatorowie podczas prac w komisji rolnictwa nie wnieśli poprawek, uwag do niej nie miał również legislator.

ceny żywności, Polski Instytut Ekonomiczny, susza rolnicza, wilgotność gleby

Ceny żywności zależą od pogody. Może być drogo?

Jeżeli niski poziom wilgotności gleby oraz stanu wód podpowierzchniowych nie zostanie zrekompensowany regularnymi i umiarkowanymi opadami deszczu wiosną, podrożeje żywność - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny. W analizie opublikowanej w...

Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa poinformował podczas czwartkowej debaty, że nowe przepisy mają ujednolicić, usprawnić i zwiększyć efektywność kontroli jakości żywności oraz spowodować skuteczniejsze eliminowanie nieuczciwych praktyk w handlu.

Obecnie kontrole jakości produktów w sklepach prowadzi też Inspekcja Handlowa, która podlega prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natomiast IJHARS jest nadzorowana przez resort rolnictwa.

Ustawa przewiduje wzmocnienie roli nadzorczej Głównego Inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wobec wojewódzkich inspektorów IJHARS.

Będzie mógł nadzorować działalność wojewódzkich inspektorów inspekcji oraz wydawać im wytyczne. Będzie mógł też wystąpić do wojewody o odwołanie wojewódzkiego inspektora IJHARS, jeśli stwierdzi, że jego działanie zagraża prawidłowemu wykonywaniu zadań przez wojewódzki inspektorat.

Znowelizowane przepisy - co do zasady - mają wejść w życie 1 lipca 2020 r. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu