Ziemia kupiona, emerytura... stracona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2017,11:30 Aktualizacja: 12-04-2017,12:14
A A A

Pojawił się kolejny problem związany z dokonanymi w ubiegłym roku ograniczeniami w obrocie ziemią. Tym razem sprawa dotyczy... rolniczych emerytur.  

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych kwestia ta może mieć duże znaczenie dla wielu gospodarzy. Zarząd rolniczego samorządu poprosił zatem ministerstwo rolnictwa o rozwiązanie problemu.

suwałki, obwodnica suwałk, budowa drogi, ziemia rolnicza, odszkodowania za utratę ziemi

Nie zapłacili rolnikom za ziemię i budują obwodnicę

Ruszyła budowa obwodnicy Suwałk na Podlasiu. Ta ważna droga powstaje częściowo na gruntach, które wciąż należą do rolników. Ziemia nie została bowiem wykupiona od gospodarzy i nie wiedzą oni, jakie dostaną odszkodowania. Trudno się...

Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw nakłada bowiem na nabywcę nieruchomości rolnej obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość, przez co najmniej 10 lat od dnia zawarcia umowy.

W przypadku osoby fizycznej dochodzi problem prowadzenia osobiście gospodarstwa.

"Powyższy zapis może spowodować, że kobieta mająca obecnie np. 53 lata nie będzie mogła przejść na emeryturę w ustawowym wieku 60 lat, ponieważ będzie zmuszona do dalszego prowadzenia gospodarstwa" - precyzuje swoje zastrzeżenia KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich