Ważne ustawy związane z rolnictwem przeszły przez Senat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2022,8:05 Aktualizacja: 10-06-2022,7:31
A A A

Senat przyjął ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych, nowelizację ustawy umożliwiającą KRUS przeszukiwanie bazy ksiąg wieczystych oraz ustawę o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej. Dwie pierwsze trafią do podpisu prezydenta, trzecia wróci do Sejmu.

Senat nie zaproponował poprawek do noweli ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych. Umożliwi gospodarzom składanie wniosków i dokumentów do ARiMR drogą elektroniczną. Chodzi m.in. o wpis do ewidencji producentów rolnych oraz o zmianę i korektę danych. Dotąd wnioski były przyjmowane w wersji papierowej.

żywność ekologiczna, rolnictwo ekologiczne, Zielony Ład, Kamil Rabenda

Polacy kupują coraz więcej żywności ekologicznej. Rosnąca inflacja to zmieni?

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w cenach detalicznych. To stanowi tylko 0,5 proc. całego rynku spożywczego, jednak od kilku lat oba wskaźniki rosną w dwucyfrowym tempie. Rozwoju tego segmentu nie...

Nowelizacja ponadto umożliwi złożenie elektronicznego wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy (tzw. wniosku transferowego) w ramach działań zalesieniowych objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006 i 2007-2013.

Możliwe będzie także sporządzanie elektronicznej kopii dokumentów, co ograniczy ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie akt spraw w postaci papierowej oraz umożliwi szybki dostęp do akt z każdego szczebla organizacyjnego ARiMR. Obecnie akta spraw przechowywane są wyłącznie w wersji papierowej. Nowela precyzuje też przepisy dotyczące postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów, a także przepisy dotyczące przyznawania pomocy w działaniach transferu wiedzy i doradztwa, objętych PROW 2014-2020.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację, na mocy której KRUS oraz szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych będą mogli występować o zgodę na nieograniczone wyszukiwanie ksiąg wieczystych w elektronicznej bazie tych ksiąg.

ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, Andrzej Duda, emerytury rolnicze, działalność rolnicza

Nowela ustawy o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by...

"Wprowadzenie nowej regulacji ma na celu umożliwienie wyszukiwania ksiąg wieczystych i ich numerów w sytuacji, gdy KRUS lub szef KCIK nie zna numeru konkretnej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości należącej do osoby, która interesuje KRUS lub szefa KCIK, względnie gdy KRUS lub szef KCIK nie wie lub nie jest pewien, czy dana osoba pozostająca w kręgu zainteresowania (...) w ogóle jest właścicielem nieruchomości, a jeśli tak, to której konkretnie nieruchomości" - wyjaśniano cel zmiany.

Senatorowie poparli ponadto ustawę o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, ale zgłosili do niej poprawki. Jedna z nich dopuszcza możliwość, by inspektorem rolnictwa ekologicznego została osoba, która nie zdała w tym zakresie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Poparto również wniosek mniejszości usuwający zapis, zgodnie z którym w ramach nadzoru nad produkcją ekologiczną Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadza kontrolę urzędową u podmiotu, który zaprzestał produkcji ekologicznej.

Nowe przepisy wprowadzą ułatwienia dotyczące stosowania nawozów dopuszczonych w innych państwach Unii Europejskiej oraz Turcji. Będzie je można łatwiej sprowadzać do Polski, co powinno zwiększyć ich dostępność dla rolników ekologicznych. Ustawa zwiększa stawki wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.

Wprowadzono dotkliwe kary za zamieszczanie w reklamie lub opisie handlowym produktu niespełniającego wymagań przepisów o rolnictwie ekologicznym, oznaczeń odnoszących się do produkcji ekologicznych, co powinno poprawić ochronę konsumentów i producentów przed nieuczciwymi praktykami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt