Ustawa ułatwiająca sprzedaż tuczników czeka na podpis prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2018,12:25 Aktualizacja: 28-09-2018,12:31
A A A

Senat poparł w piątek bez poprawek znowelizowaną ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.

W głosowaniu wzięło udział 84 senatorów, 82 opowiedziało się za ustawą, przeciw był jeden, jeden wstrzymał się od głosu. Jest to nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z 5 września 2016 r.

walka z asf, czechy, kontrola wieprzowiny, Miroslaw Toman, handel mięsem

Wieprzowina pod specjalną kontrolą. Będą badać próbki mięsa

Czechy wprowadzają obowiązkowe kontrole wieprzowiny z państw dotkniętych ASF - poinformował Państwowy Urząd Weterynaryjny (SVS). Jednym z tych państw jest Polska, będąca czwartym co do wielkości z dostawcą tego mięsa. Zarządzenie wejdzie w życie we...

Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym rozwiązaniami przewidzianymi w ustawie z 2016 roku - obok dotychczas wskazanych tam produktów mięsnych - objęte będzie również mięso pochodzące od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

Projekt nowelizacji ustawy przedłożył rząd.

Obecnie do zamówień na dostawy produktów mięsnych ze świń z terenów z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem ASF nie stosuje się Prawa zamówień publicznych. Ustawa przewiduje, że przepis o niestosowaniu będzie dotyczył zatem także mięsa z takich świń - pod warunkiem, że oferowane mięso wieprzowe spełnia wymagania weterynaryjne.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Teraz trafi do podpisu prezydenta.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich