Ustawa biopaliwowa z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2022,13:30 Aktualizacja: 26-11-2022,19:47
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelę tzw. ustawy biopaliwowej. Nowe przepisy określają m.in. minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w biopaliwach na poziomie 80 proc. - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm nowelizację z 27 października ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

nadzwyczajne wsparcie dla hodowcó świń, produkcja prosiąt, Andrzej Duda, PROW 2014-2020, wojna w Ukrainie

Producenci trzody chlewnej dostaną nadzwyczajne wsparcie

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, której celem jest pomoc rolnikom najbardziej poszkodowanym na skutek wojny w Ukrainie - poinformowała kancelaria prezydenta. Dotyczy to rolników utrzymujących świnie w tzw. cyklu zamkniętym, czyli...

Nowela zakłada ponadto wydłużenie możliwości korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok, obniżenie obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego do 5,2 proc. oraz podniesienie do 0,9 proc. limitu możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW. Zakłada też podwyższenie do poziomu 0,5 proc. limitu wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców takich m.in. jak algi, bioodpady, biodegradowalne odpady komunalne, słoma, frakcje biomasy z gospodarki leśnej.

W ustawie o jakości paliw nowela dokonuje uchylenia przepisów, które "zobowiązują przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu na stacjach paliwowych benzyn silnikowych zawierających bioetanol lub eter do wprowadzania do obrotu na tych stacjach także benzyn silnikowych o określonej zawartości tlenu i bioetanolu lub eteru (zapewnienia paliwa w formacie E5, jeśli wprowadzana jest do obrotu benzyna w formacie E10)".

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu