Sejm znowelizował ustawę ws. dopłat dla małych gospodarstw i ugorowania w formacie ekoschematu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2024,8:00 Aktualizacja: 24-05-2024,9:04
A A A

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Nowelizacja wprowadza nowe formy wsparcia dla rolników - dopłaty dla małych gospodarstw oraz płatny ekoschemat - ugorowanie ziemi.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 411 posłów, przeciw było 18, nikt się nie wstrzymał. Podczas prac sejmowych nad rządowym projektem posłowie nie wnieśli poprawek.

Nowelizacja jest realizacją wcześniejszych decyzji KE i Rady UE, unijne rozporządzenie wejdzie w życie 24 maja. Głównym celem zmian jest wdrożenie w latach 2024-2028 nowych form wsparcia, tj. płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu dot. ugorowania gruntów.

Płatność dla małych gospodarstw zastąpi wszystkie inne rodzaje dopłat bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności, które musieliby spełnić, gdyby ten uproszczony system nie został wprowadzony.

Dopłaty mają dotyczyć gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 hektara, natomiast łączna powierzchnia użytków rolnych będących w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja danego roku nie może przekraczać 5 ha. Jest to kontynuacja dopłaty na takich samych zasadach, jak w 2013 r. Wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw wyniesie 225 euro/ha (maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo).

arimr, nabór, wnioski, dopłaty, zboże

Dopłaty do zbóż – wreszcie ruszył nabór wniosków. Trzeba się będzie spieszyć

Od 23 maja do 5 czerwca można składać wnioski o dopłaty do sprzedanych między 1 stycznia a 31 maja br. zbóż. Dokumenty przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dopiero co pisaliśmy (tutaj) o interwencji samorządu...

Szacuje się, że o taką płatność może ubiegać się ok. połowy gospodarstw, którym ona przysługuje, tj. ok. 310 tys.

Znowelizowana ustawa przewiduje, że w odniesieniu do kampanii 2024 r. rolnik musi najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie, na obecnie obowiązujących zasadach, dopiero od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 sierpnia 2024 r. będzie mógł zawnioskować o płatności do małych gospodarstw, jak i ekoschematów.

Nowelizacja wprowadza ponadto nowy rodzaj płatności w ramach ekoschematów - dotyczy to normy (GAEC 8) - utrzymywania dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Chodzi o ugorowanie 4 proc. powierzchni gruntów rolnych gospodarstwa. Rolnicy, którzy zdecydują się na wyłączenie z produkcji części ziemi, dostaną za to pieniądze. Według szacunków resortu rolnictwa może z niego skorzystać ok. 600 tys. rolników, tj. ok. 48 proc. osób ubiegających się o dopłaty bezpośrednie.

Ustawa ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia. Teraz nowelizacja trafi do prac w Senacie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich