Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2021,8:05 Aktualizacja: 25-06-2021,8:15
A A A

Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół.

Senackie poprawki, które znalazły poparcie w Sejmie miały charakter doprecyzowujący. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Ustawa o KGW została uchwalona w 2018 r. Nowe przepisy pozwoliły na uzyskanie przez te organizacje osobowości prawnej po wpisaniu się do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, mazowsze, adam struzik, Janina Ewa Orzełowska

Szukają najlepszych kół gospodyń wiejskich. Nagrody czekają

Już po raz trzeci samorząd województwa mazowieckiego szuka najlepszych i najaktywniejszych kół gospodyń wiejskich. Zgłoszenia można przesyłać do 25 czerwca - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa...

Koła mają możliwość uzyskania dofinansowania z Agencji i starać się o granty czy dotacje z różnych źródeł.

Obecna nowelizacja ustawy doprecyzowuje przepisy. Jedną z najdalej idących zmian w projektowanej ustawie jest przeniesienie kompetencji w zakresie pomocy udzielanej kołom gospodyń wiejskich od ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego do ministra właściwego ds. rozwoju wsi.

Zmieniony ma być także (na resort rolnictwa) urząd obsługujący Pełnomocnika Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

W ARiMR zarejestrowanych jest obecnie 9,8 tys. kół, a dofinansowanie zależy od liczby członków i wynosi od 3000 do 5000 zł. Dotychczas Agencja przekazała im na ich działalność ok. 80 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj