Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2017,10:30 Aktualizacja: 08-09-2017,10:37
A A A

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt przewiduje przekazanie dodatkowych środków na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) w ramach "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018. Programem tym objęto 6071 gospodarstw, w których znajduje się ponad 280,2 tys. świń.

ASF, utylizacja chorych świń, afrykański pomór świń, wirus, wieprzowina, Biała Podlaska, lubelskie

ASF. Rolnicy zakopują martwe świnie

Afrykański pomór świń sieje postrach wśród hodowców trzody chlewnej z okolic Białej Podlaskiej i całego powiatu bialskiego. Tysiące świń już zutylizowano, a nowe ogniska choroby zmuszają do wybijania kolejnych sztuk. Żeby...
Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, że nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji. Rolnikom tym przysługują odszkodowania za ubój świń oraz rekompensaty za rezygnację z chowu trzody chlewnej do końca 2018 r.

Resort rolnictwa oszacował, że odszkodowania będą dotyczyć 40 tys. świń, co oznacza, że trzeba będzie przeznaczyć na ten cel 21 mln 520 tys. zł. W związku z tym maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na odszkodowania powinien wynieść ok. 21,5 mln zł w 2017 r. i tyle samo w 2018 r.

Na wypłatę rekompensat trzeba będzie przeznaczyć 6 mln zł. Jednak w tym przypadku należy także uwzględnić kwoty rekompensat przyznane w 2015 r. i 2016 r., a także niezbędne środki na wypadek zmiany liczby zwierząt w latach 2017-2018. Maksymalny limit wydatków budżetowych na rekompensaty powinien wynieść ok. 8 mln zł w 2017 r. i tyle samo w 2018 r.

ognisko ASF, wirus, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 94 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wystąpieniu 94 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wirus tym razem zaatakował w woj. lubelskim.   Ognisko nr 94 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń...
W tym roku przewidziano wydanie 7 mln zł na wypłatę odszkodowań i 3 mln 658 tys. zł na rekompensaty.

Dotychczas w Polsce wykryto 93 ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Według resortu rolnictwa, podejmowane działania mają sprzyjać likwidacji choroby i odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od ASF, a co za tym idzie - umożliwią wznowienie eksportu polskiej wieprzowiny do krajów pozaunijnych.

Nowe regulacje mają wejść w życie po siedmiu dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Teraz projekt zostanie przekazany do prac w parlamencie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu