Rozporządzenie ws. dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przyjęte

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2023,8:55 Aktualizacja: 22-11-2023,8:59
A A A

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. - poinformowała kancelaria premiera.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozporządzenie przewiduje udzielanie 65 proc. dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód na uprawy rolne (zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw) oraz zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń).

Huragan, powódź, deszcz nawalny, grad…

Jak przypomniano, ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zakłada dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65 proc. składki.

Przyjęte we wtorek rozporządzenie przewiduje udzielanie 65 proc. dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń umów ubezpieczenia: upraw rolnych (zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne do składki do 1 ha uprawy.

prawo, projekt, rozporządzenie, ubezpieczenie, ubezpieczenie z dopłatą, uprawy, zwierzęta

Projekt rozporządzenia zakłada 920 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Wysokość dopłat do składek ubezpieczenia w wysokości 65 proc. składki w przypadku upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Jak wskazano, w projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. na...

Dopłata zmniejszona po przekroczeniu bariery

Zgodnie z rozporządzeniem dopłaty będą dotyczyły też ubezpieczeń zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności do składki do 1 sztuki.

65 proc. dopłat do składki ubezpieczenia ma przysługiwać też w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9 proc. sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. Po przekroczeniu ww. stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Wyjaśniono, że w przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym w wysokości 65 proc. składek pod warunkiem określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nieprzekraczających 0,5 proc. sumy ubezpieczenia. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu