Rolnik będzie miał silniejszą pozycję w relacjach z handlem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2018,12:30 Aktualizacja: 04-10-2018,12:36
A A A

Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami - taki cel ma uchwalona w czwartek przez Sejm nowela ustawy. Po zmianie przepisów każdy będzie mógł zgłosić stosowanie nieuczciwych praktyk, a nie jak dotychczas tylko zainteresowana firma.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 296 posłów, 2 było przeciw, a 129 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

papryka, ceny papryki, ceny skupu papryki, rolnicy, Potworów, cena papryki w skupie

Płacą grosze za paprykę. UOKiK już zainteresował się sprawą

Plantatorzy papryki z regionu radomskiego na Mazowszu skarżą się, że w tym roku ceny w skupach są dalekie od tego, aby mogli godziwie zarobić. W wielu przypadkach wypłacone pieniądze nie pokryły nawet kosztów produkcji. Sytuacja jest...

Nowelizacja znosi progi dotyczące obrotów, co oznacza, że stosowanie nieuczciwych praktyk może zgłosić każdy, a nie jak dotychczas tylko zainteresowany przedsiębiorca. Nowe przepisy zapewniają ponadto anonimowość stronie zgłaszającej. Znosi się obowiązek zgłaszania o przewadze kontraktowej na piśmie.

Takie zgłoszenia przyjmuje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie na podstawie nowych przepisów urząd będzie mógł zlecać Inspekcji Handlowej przeprowadzanie kontroli postępowań na zasadach analogicznych do obowiązujących w przypadku kontroli prowadzonych przez pracowników Urzędu.

Na podstawie obowiązujących przepisów rolnicy, jako dostawcy produktów rolno-spożywczych, nie mogą zgłaszać zawiadomień o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych do UOKiK ze względu na brak spełnienia kryteriów: progu dotyczącego wartości obrotów realizowanych między dostawcą a nabywcą wynoszącego 50 tys. zł oraz obrotu w wysokości 100 mln zł ze strony nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.

Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję rolnika w relacjach z handlem, przetwórcami znosząc te ograniczenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"