Rolnicy ekologiczni mają dostać wyższe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2022,8:05 Aktualizacja: 06-04-2022,8:14
A A A

Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Określone zostały w nim kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, zgodnie z przepisami unijnymi.

Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wprowadza rozwiązania dotyczące utrzymania zaufania do systemu rolnictwa ekologicznego oraz wykonuje postanowienia unijnych przepisów dotyczących tej produkcji i znakowania produktów.

rolnictwo ekologiczne, PROW 2014-2020, Plan Strategiczny dla WPR2023-2027, Zielony Ład

Rolnictwo ekologiczne bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej...

Wysoki poziomu zaufania producentów i konsumentów do systemu kontroli i certyfikacji jest podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa oraz produkcji ekologicznej. Nowe rozwiązania przewidują także ułatwienia dla producentów ekologicznych oraz poprawią dostępność polskich produktów ekologicznych na rynku.

Projekt określa, zgodnie z unijnymi przepisami, kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, wprowadza przepisy, które spowodują zwiększenie podaży nawozów dla producentów ekologicznych.

Dokument przewiduje zwiększenie stawek wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej. Rozwiązanie podniesie wykorzystanie ekologicznego kwalifikowanego i elitarnego ekologicznego materiału siewnego, co istotnie przyczyni się do zwiększenia plonów i ich jakości oraz podniesie podaż polskich produktów ekologicznych na rynku.

Nowe przepisy zakładają zniesienie krajowego wymogu opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków o wydanie zgód na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej. Rozwiązanie przyspieszy i ułatwi procedurę wydawania zgód dla producentów ekologicznych.

Projektowane przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dokument trafi teraz do prac w parlamencie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt