PSL chce zatrzymać czas. Jest projekt ciekawej ustawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2017,13:10 Aktualizacja: 21-09-2017,12:40
A A A

Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło w Sejmie projekt ustawy, który znosi podział czasu na letni i zimowy. Przez cały rok obowiązywałby obecny czas letni - poinformował w czwartek w Rzeszowie poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).

- W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Jest to bardzo złe rozwiązanie, które nie przynosi żadnych pozytywnych skutków ekonomicznych. Bardzo źle wpływające przede wszystkim na gospodarkę, ale także na zdrowie ludzi - ocenił.

Argumentował, że "prawie 90 proc. obywateli jest przeciwko zmianie czasu". - Kiedyś było to może uzasadnione, dzisiaj nie ma takiego uzasadnienia - zauważył.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sejm, psl, wniosek o wotum nieufności

PSL znów chce odwołać Jurgiela. Lista zarzutów nie ma końca

Klub PSL złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa. Według ludowców, prowadzi on szkodliwą politykę na polskiej wsi, która ukazuje jego "bezczynność, bezradność i...
Pytany o reakcje innych klubów poselskich na projekt ustawy zgłoszony przez PSL Kasprzak zaznaczył, że "wszystkie kluby popierają naszą inicjatywę". - Jak będzie w głosowaniu trudno mi powiedzieć. To jest ustawa techniczna nie polityczna - dodał.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała.

W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego się nie stosuje.

władysław kosiniak-kamysz, psl, ludowcy, krzysztof jurgiel, rolnictwo, ministerstwo rolnictwa

PSL apeluje do rządu: pomóżcie rolnikom z Pomorza Zachodniego

Rząd powinien pomóc rolnikom, którzy ucierpieli w nawałnicach w woj. zachodniopomorskim - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Zaapelował m.in. o jak najszybszą wypłatę rolnikom zaliczek na dopłaty bezpośrednie i umorzenie...
Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył.

Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"