Prezydent podpisał nowelizację ustawy w sprawie paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2019,8:45 Aktualizacja: 05-03-2019,8:53
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej - poinformowała kancelaria prezydenta.

Nowe przepisy uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę. Nowelizacja uzupełnia katalog kodów oleju napędowego, tak aby nabywcom przysługiwał zwrot części podatku akcyzowego.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, ministerstwo rolnictwa, krir

Rolnicy nie dostają zwrotu za paliwo. Przez kody

Kupując olej napędowy do maszyn, rolnicy kierują się ceną i odległością do stacji paliw. Tymczasem okazuje się, że muszą jeszcze zwracać uwagę na kody, by dostać potem zwrot akcyzy. Część gospodarzy ma teraz z tym problem.   Sprawę nagłośniła...

Zgodnie z przepisami o zwrot paliwa rolnik może ubiegać się dwa razy w roku - od 1 do 28 lutego oraz od 1 sierpnia do 2 września. 31 stycznia jest ostatnim dniem, kiedy można kupić paliwo, i faktura będzie mogła zostać dołączona do wniosku składanego w lutym, do urzędu gminy.

Dodatkowo ustawa przewiduje przedłużenie o miesiąc - do końca marca - terminu składania wniosków o zwrot akcyzy. Nowelizacja ma działać z mocą wsteczną, od 1 stycznia br.

Zmieniana ustawa, obowiązująca od listopada 2018 r., podniosła z 86 do 100 litrów limit objętego zwrotem akcyzy oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.

Zmieniono też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

W tegorocznym budżecie jest na to 1 mld 180 mln zł. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj