Limit zwrotu akcyzy zawartej w paliwie wzrośnie do 100 litrów na hektar

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2018,15:00 Aktualizacja: 25-10-2018,15:26
A A A

Sejmowa komisja finansów poparła w czwartek rządowy projekt ustawy podnoszący kwotę zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego przez rolników. Limit zwrotu ma wzrosnąć z 86 litrów paliwa do 100 litrów na hektar, zwrot otrzymają też hodowcy bydła.

Komisja przyjęła projekt z poprawkami, uwzględniając głównie uwagi biura legislacyjnego i wprowadzając je do projektu.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, ministerstwo rolnictwa

Od 2019 roku rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Dzięki temu mają spaść koszty produkcji w gospodarstwach.   W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa....
Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński ocenił, że podstawowe dobro płynące z projektu, to znacznie obniżenie kosztów produkcji rolnej. - Projekt przynosi rozwiązania praktyczne zarówno w sferze upraw rolnych, jak i jest adresowany również do (...) producentów bydła" - powiedział.

Zwrócił także uwagę na poprawę efektywności produkcji rolnej będącą konsekwencją zmian.

Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że w związku ze wzrostem cen paliw i innych opłat oraz rosnącymi wskutek tego obciążeniami podatkowo-akcyzowymi, znacznej obniżki kosztów produkcji rolnej nie będzie. Z opinią tą polemizował Jerzy Gosiewski (PiS), który mówił, że projekt to bardzo dobry krok do przodu, który pomoże rolnikom polskim.

Projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przygotował resort rolnictwa.

paliwo, kradzież, kradzież paliwa, Elbląg, przestępstwo, policja

Kradli paliwo z ciągników. Złodziejskie trio zatrzymane

Trzech mężczyzn w wieku 19, 27 i 43 lat zatrzymali policjanci z Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) w związku z licznymi kradzieżami, przede wszystkim oleju napędowego. Gdy funkcjonariusze chcieli w nocy zatrzymać do kontroli na ul. Warszawskiej w...
W uzasadnieniu wskazano, że w ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji przy niskich cenach produktów rolnych powoduje, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna. Jednocześnie z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w ogólnych kosztach produkcji rolnej.

Projekt zakłada podniesienie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.

Teraz zwrot przysługuje do 86 litrów paliwa, a ma być 100 litrów na hektar. Przy obecnej stawce w wysokości 1 zł za litr, która jest określana oddzielnie przez Radę Ministrów, oznacza podniesienie zwrotu kosztów paliwa z 86 do 100 zł.

Ponadto zaproponowano zwiększenie oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji. W tym przypadku przyjęto zużycie oleju napędowego w wysokości 30 litrów na 1 DJP bydła.

Projekt wprowadza też zmianę terminu określenia przez Radę Ministrów, (w rozporządzeniu) stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego na rok następny, tj. do 31 grudnia, zamiast do 30 listopada. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu