Kiedy na etykiecie można stosować nazwę "nalewka"? Resort rolnictwa chce to doprecyzować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2023,14:50 Aktualizacja: 02-08-2023,14:55
A A A

Jeżeli napój alkoholowy ma być nazywany "nalewką", nie będzie można dodawać do niego barwników, aromatów, soków owocowych czy win owocowych - przewiduje projekt rozporządzenia resortu rolnictwa.

Według resortu, celem projektu, który w środę został skierowany do konsultacji publicznych, ma być ochrona nazwy "nalewka".

Barwienie zabronione

Chodzi o projekt rozporządzenia przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Projektowane przepisy precyzują na jakich warunkach można umieścić w oznakowaniu napoju spirytusowego określenie "nalewka".

"Regulacja jest niezbędna w celu ochrony renomy określenia ‘nalewka’, która obecnie jest synonimem tradycji i jakości, a także jest wytwarzana zarówno w celach komercyjnych, jak i stosowana przy produkcji ‘nalewek’ w sposób domowy" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

alkohol, sprzedaż alkoholu

Co z alkoholami od rolnika? Może model czeski i destylarnia w gminie?

Pieniądze uciekają z budżetu, ale pieniądze uciekają również rolnikom, którzy nie mogą legalnie sprzedawać swojego alkoholu – zwracał uwagę poseł Jarosław Sachajko (Kukiz15) podczas obrad połączonych sejmowych komisji rolnictwa...

Wyjaśniono, że z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne, stosowane zwyczajowo przy wyrobie nalewek, projektowane przepisy wykluczają możliwość barwienia, aromatyzowania czy też dodatku soków owocowych, zagęszczonych soków owocowych oraz wyrobów winiarskich, w tym win, win owocowych, cydrów czy miodów pitnych.

Uwzględniona specyfika

Dodano, że ze względu na różne okresy maceracji poszczególnych składników, w projektowanym rozporządzeniu określono minimalny czas maceracji stosowany dla składników, który uwzględnia specyfikę surowców takich jak skórki cytryn, skórki pomarańczy, pędy sosny czy płatki jaśminu, które wymagają krótkiej maceracji.

W uzasadnieniu wskazano też, że w Polsce nazwa "nalewka" jest rozumiana przez konsumenta finalnego jako napój spirytusowy wytworzony na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego (alkoholu rektyfikowanego), destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego, który w procesie maceracji części roślin lub owoców uzyskuje specjalne właściwości aromatyczne pochodzące z macerowanych składników.

Poleć
Udostępnij