Już od 1 stycznia obowiązywać będą ustawy ważne dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2021,14:10 Aktualizacja: 29-12-2021,14:27
A A A

W 2022 r. rolnicy otrzymają wyższe dopłaty do paliwa wykorzystywanego do produkcji. W nadchodzącym roku prostsze będą ponadto procedury dotyczące prowadzenia przez rolników i ich rodziny działalności nierolniczej na gruntach rolnych oraz sprzedaży własnych produktów.

1 stycznia zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

ustawa o ARiMR, Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, FUS, KRUS

Rząd za zmianami w ustawie o ARiMR

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projektowane przepisy umożliwią utworzenie spółki, która będzie obsługiwać ARiMR w zakresie IT - poinformowało Centrum...

Zwiększa limit paliwa - ze 100 do 110 litrów - zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 do 40 litrów w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.

Tego dnia wchodzi także w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. Uprości też procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej. Podczas prac w Sejmie doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Od 1 stycznia będą obowiązywać również przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Regulacje mają zachęcić gospodarzy do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw. Rolnicy mają być zwolnieni od opłaty targowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt