Jak "dojechać" rolników karami? Projekt rozporządzenia ma ponad 180 stron

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2023,11:55 Aktualizacja: 09-06-2023,12:00
A A A

Na obszerny projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom – zwraca uwagę Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”.

Projekt znajduje się w fazie konsultacji publicznych i choć wspomniana organizacja nie otrzymała go celem wyrażenia swojej opinii, nie przeszkodziło jej to w zapoznaniu się z tym aktem i wyrażeniu w swoim stanowisku sprzeciwu wobec niego i wniosku o jego ponowne opracowanie. W uzasadnieniu swojej negatywnej opinii Związek podkreśla, że zgodnie z podstawową zasadą prawa, powinno być ono proste, jasne, zrozumiałe i powszechnie dostępne.

ciągnik, rolnik, pole

Komisarz UE: Mały błąd, żadnej kary dla rolnika

Od 1 stycznia wchodzą w życie trzy ważne "moje" przepisy: 1) żeby nie karać rolników za drobne błędy, a tym bardziej za błędy cudze, 2) żeby rolnik mógł bez ryzyka kary błędny wniosek skorygować, 3) że rolnik źle...

Jak „dojechać” rolnika

„Przedstawiony projekt w ogóle nie spełnia tych wymogów. Podzielamy w pełni pogląd wyrażony na facebook’u przez jednego z rolników –180 stron dla pracowników ARiMR gdzie i jak można dojechać rolnika karami za dopłaty, ekoschematy, dobrostan itp... szkoda że ministerstwo nie myśli nad uproszczeniami dopłat, tylko jeszcze rozwija biurokrację w zdjęcia geotagowane, karty zabiegów agrotechnicznych czy tabele wypasu zwierząt itp., a w przyszłym roku będą wysyłać pisma, że sprawa wypłaty dopłat zostanie zakończona nie do końca czerwca, a może grudnia lub jeszcze dłużej’. W ocenie Związku projekt musi być napisany od nowa i być nie dłuższy niż kilkanaście stron” – czytamy w opinii. 

korona, zzr korona, rars, rezerwy strategiczne, pszenica, skup

Skup pszenicy na rezerwy strategiczne jednak się nie odbywa? "Korona" interweniuje

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” w następstwie docierających do niego informacji, że Rządową Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) nie skupuje wbrew zapowiedziom zboża, wystąpił w tej sprawie do premiera. RARS w kwietniu poinformowała...

Redukcja płatności

ZZR „Korona” podkreśla swoje wrażenie, że tak obszerne przepisy i przewidziany system punktów, jakie przypisuje się stwierdzonej niezgodności (w ramach oceny wagi według kryterium zasięgu, dotkliwości i trwałości i w zależności od rodzaju stwierdzonego naruszenia) oraz wyrażona w procentach wielkość kary administracyjnej (w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom), mają na celu zniechęcenie rolników i spowodowanie redukcji płatności dla nich.

„Wskazuje zresztą na to OSR (ocena skutków regulacji – red.), w której wręcz stwierdzono, że ‘oczekiwany efekt to wdrożenie na poziomie krajowym mechanizmu redukcji płatności, który jest elementem m.in. systemu wsparcia bezpośredniego dla rolników’” - zaznacza „Korona”.

Cały projekt rozporządzenia można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij