Dobre wieści dla sadowników? Cydr i perry z zawartością alkoholu poniżej 5 proc. - bez znaku akcyzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2023,13:25 Aktualizacja: 24-08-2023,13:28
A A A

Cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 proc. zostaną zwolnione z obowiązku oznaczania akcyzą – wynika z projektu rozporządzenia, który w czwartek został opublikowany na stronach RCL.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Celem projektu jest zwolnienie do 31 grudnia 2024 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości.

Postulaty sadowników

„Przedmiotowa zmiana jest uwzględnieniem postulatów i oczekiwań nie tylko branży winiarskiej, ale również polskich sadowników, którzy jako główne przyczyny niskiego zainteresowania produkcją cydru z własnych jabłek wskazują regulacje prawne, które ograniczają opłacalność produkcji cydru w Polsce, m.in. zbyt wysokie stawki akcyzy i obowiązek oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

cydr, alkohol, związek pracodawców polska rada winiarstwa

Zapaść na cydrze. Branża apeluje o pomoc

Polska "jabłkami stoi" i  cydr miał wszelkie możliwości, aby stać się naszym dobrem narodowym. A jeśli nic nie zmieni się w kwestii legislacji, to o tym napoju będziemy mogli zapomnieć w przeciągu 3-4 lat - alarmuje Związek...

Dodano, że wprowadzenie przedmiotowego zwolnienia dla producentów cydru i perry będzie zbieżne z dotychczasowymi działaniami podejmowanymi przez rząd. Resort finansów przypomniał wprowadzone w 2022 r. ułatwienia dla działalności w zakresie wyrobu i rozlewu cydru i perry przez drobnych producentów.

Czas na analizę rynku

„Proponowany do 31 grudnia 2024 r. termin zwolnienia przedmiotowych wyrobów z obowiązku oznaczania znakami akcyzy pozwoli administracji i służbom kontrolnym na analizę rynku, w szczególności w zakresie zrównania konkurencyjności cydru i perry z wyrobami cydropodobnymi na bazie piwa, wzrostu produkcji tych wyrobów przez polskich sadowników, a także zachowania szczelności systemu znaków akcyzy” – dodano w projekcie uzasadnienia.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Poleć
Udostępnij