Bez poprawek do ustawy ws. dopłat do dobrostanu krów i świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2020,12:00 Aktualizacja: 31-01-2020,11:58
A A A

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do ustawy ws. dopłat dla rolników z tytułu utrzymywania krów oraz trzody chlewnej w warunkach ponad wymagane normy. Na ten cel resort rolnictwa chce przeznaczyć na najbliższe dwa lata 50 mln euro.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński zaznaczył podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że nowe przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym polepszenia warunków utrzymania zwierząt.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne

Minister Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli o konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej - poinformował w komunikacie w czwartek resort rolnictwa. Jak podał resort,...
Podkreślił, że taki trend jest także w innych krajach unijnych, które stawiają na dobrostan zwierząt jako element "zielonego ładu", czyli nowego podejścia do rolnictwa i ochrony środowiska.

Chodzi o ustawę znowelizowaną 23 stycznia br. przez Sejm ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020

Ustawa zakłada, że hodowcy krów i świń będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy, np. zwiększając powierzchnię przypadającą na zwierzę o co najmniej 20 proc. ponad wymaganą minimalną, albo dając zwierzętom dostęp do pastwiska lub wybiegu - mówił wiceminister. Dodał, że dopłata ta ma rekompensować rolnikom poniesione koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia podwyższonych standardów.

Zapewnił, że przepisy nie przewidują trzymania świń na wolnym wybiegu dopóki w Polsce występuje afrykański pomór świń.

500 plus do krów coraz bliżej. Jest już projekt ustawy

Żeby wdrożyć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działanie "Dobrostan zwierząt", trzeba sporych zmian w prawie. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt specjalnej ustawy w tej sprawie. Gdy rządzący...
Na dodatkowe dopłaty do dobrostanu zwierząt zarezerwowano 50 mln euro w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Są to środki przewidziane na najbliższe dwa lata, ale - jak zapewnił wiceminister - takie wsparcie prawdopodobnie będzie kontynuowane do 2030 roku. Dodatkowe pieniądze mają rekompensować rolnikom koszty podwyższonych standardów utrzymywania zwierząt. Szacuje się, że z tej pomocy może skorzystać ok. 65 tys. rolników – hodowców krów i świń.

Jak mówił Kamiński, szczegółowe rozwiązania dotyczące dobrostanu zwierząt znajdą się w rozporządzeniu ministra rolnictwa, które jest obecnie przygotowywane.

Przewiduje się w nim, że dopłata dla hodowców trzody wyniesie: 301 zł rocznie na lochę, 24 zł na tucznika.

Rolnik dostanie dopłatę w wysokości 185 zł rocznie do krowy mlecznej, jeżeli będzie ją wypasał przez minimum 120 dni, dopłata dla krów mlecznych utrzymywanych grupowo w budynkach, gdy ich powierzchnia zostanie zwiększona o 20 proc., wyniesie 595 zł rocznie. W przypadku krów "mamek" płatność będzie przyznana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca) dostęp do środowiska zewnętrznego w wysokości 329 zł rocznie.

dobrostan, bydło, bydło mleczne, dobrostan krów, utrzymanie dobrostanu

Wpływ dobrostanu krów na wydajność i skład mleka

Dobrostan zwierząt (ang. animal welfare) to stan zdrowia fizycznego i psychicznego osiągany w warunkach pełnej harmonii ustroju w jego środowisku. Ponieważ środowiskiem życia zwierząt hodowanych przez człowieka są warunki przez niego stworzone,...

O dopłaty będzie mógł ubiegać się rolnik na tym samym wniosku, co o dopłaty bezpośrednie.

Posłowie dodatkowo do ustawy rozszerzyli ustawę wprowadzając przepisy umożliwiające, także w tym roku, składania oświadczeń zamiast e-wniosków o dopłaty bezpośrednie. Taki tryb jest przewidziany jedynie dla małych gospodarstw (do 10 ha), pod warunkiem, że w ciągu roku nie zaszły zmiany w stosunku do stanu z przed roku. Rolnicy będą mogli dostarczyć taki dokument od 1 marca do 15 kwietnia.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 r., z wyjątkiem przepisu dotyczącego składania oświadczeń, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10 - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę