ASF może zrujnować hodowców świń. Bioasekuracja w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2018,15:20 Aktualizacja: 14-02-2018,15:21
A A A

Za dwa tygodnie wejdzie w życie ministerialne rozporządzenie w sprawie restrykcyjnych zasad bioasekuracji, które będą obowiązywały w całym kraju w związku z ASF. Zakładają one m.in. trzymanie świń w oddzielnych, zamkniętych pomieszczeniach.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 28 lutego br. Zaostrzenie bioasekuracji jest spowodowane rozszerzaniem się choroby afrykańskiego pomoru świń. Pod koniec listopada ub.r. wirus przekroczył Wisłę i pojawił się w okolicach Warszawy.

trzoda chlewna, świnie, ASF, wirus ASF, afrykański pomór świń

Mały błąd wystarczy. Łatwo "wnieść" ASF do gospodarstwa

Z gałęziami, sianem, czy z pola kukurydzy - takimi drogami rolnicy wprowadzali wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) do swoich gospodarstw. Mała niefrasobliwość w takich przypadkach kończy się ogromnymi stratami. O zwalczaniu ASF mówiono...
Bioasekuracja polega na utrzymywaniu higieny w gospodarstwie rolnym, a także na odizolowaniu zwierząt, tak by wirus ASF nie przedostał się ze środowiska do stad hodowlanych trzody chlewnej. Choroba ta jest śmiertelna dla świń, powodując duże straty.

Przepisy nakazują karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są trzymane świnie, zabezpieczenie tych budynku przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.

Świnie będą musiały być trzymane w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których nie będzie innych zwierząt. Obsługą świń mają się zajmować tylko osoby pracujące w danym gospodarstwie.

Ponadto obowiązkowe będzie przestrzeganie zasad higieny, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, oraz używanie odzieży ochronnej. Konieczne będzie także bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń.

asf, afrykański pomór świń, przypadki asf, wirus asf, dziki, witold choiński, związek polskie mięso

ASF coraz groźniejszy. Możemy stracić miliardy złotych

Na skuteczną pomoc rządu w walce z ASF liczą producenci trzody chlewnej. - Cieszymy się z deklaracji premiera, który zapowiedział, że przeznaczy na nią niezbędne środki - mówi Witold Choiński, prezes związku "Polskie Mięso"....
Nowe przepisy nakazują wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie i wyjściami z tych pomieszczeń. Szerokość mat powinna być nie mniejsza niż szerokość wejścia, a długość – nie mniejsza niż metr, obowiązkowe będzie też na bieżąco nasączanie ich środkiem dezynfekcyjnym.

Według nowych przepisów obowiązkowe będzie sporządzenie przez posiadaczy świń aktualnego spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki.

W przypadku, gdy rolnik prowadzi chów trzody chlewnej w cyklu otwartym (tj. na wybiegu) konieczne będzie zabezpieczenia wybiegu podwójnym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m.

Rozporządzenie zakazuje wnoszenia na teren gospodarstwa, gdzie hodowane są świnie, zwłok dzików lub ich tusz lub części. Osoby, które uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne nie będą mogły przez 72 godziny (trzy dni) od jego zakończenia zajmować się obsługą świń.

Od początku wykrycia ASF w Polsce zanotowano 107 ognisk choroby u świń (ostatnie 10 stycznia br. w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim) i 1267 przypadków u dzików.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu