Jest podwyżka. VEZG podnosi cenę tuczników do 1,50 euro

Rynek trzody chlewnej wysyła hodowcom wyraźny sygnał. Jest podwyżka cen tuczników w niemieckim notowaniu VEZG.
Nowa stawka będzie obowiązywać od 6 do 12 sierpnia 2026 r. Co więcej, rosną również ceny prosiąt i loch rzeźnych, ponieważ zakłady mięsne zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie.
„Podaż tuczników nie wystarcza już do pełnego pokrycia zapotrzebowania zakładów mięsnych. W efekcie ceny wyraźnie rosną.” czytamy w oficjalnym komunikacie VEZG.
VEZG zwiększa cenę tuczników
Stowarzyszenie Grup Producentów Zwierząt Rzeźnych i Mięsa (VEZG) podniosło współczynnik cenowy z 1,40 do 1,50 euro za kg wbc. Natomiast przedział cenowy wynosi obecnie od 1,50 do 1,55 euro co pokazuje, że możliwe są kolejne wzrosty notowań świń.
Nowe notowanie opublikowano 5 sierpnia, dlatego będzie ono obowiązywać od 6 do 12 sierpnia 2026 r.
Jednocześnie liczba sprzedanych świń wyniosła 233 500 sztuk, co odpowiada 87% obrotu. To mniej niż tydzień wcześniej, kiedy handel objął 251 000 świń. Średnia masa poubojowa spadła o 0,2 kg i osiągnęła 97,3 kg. Ceny dotyczą dostaw do zakładów ubojowych i mają charakter netto.
Warto przypomnieć, że cena 1,40 euro za kg wbc utrzymywała się przez trzy tygodnie, od 8 lipca. Teraz rynek wrócił do poziomu 1,50 euro za kg wbc. Taka stawka obowiązywała wcześniej od 10 czerwca do 1 lipca.
Jest podwyżka także na rynku prosiąt i loch
Jest podwyżka również na rynku prosiąt. VEZG informuje, że popyt nadal rośnie, dlatego sprzedający znacznie szybciej znajdują nabywców. W efekcie w 32. tygodniu roku cena prosiąt ponownie wzrosła, choć tym razem zmiana miała umiarkowany charakter.
Cena prosiąt (25 kg, partia 200 sztuk) wynosi obecnie 31,00 euro za sztukę w porównaniu do 30,00 euro w poprzednim tygodniu.
Również producenci loch rzeźnych mogą liczyć na lepsze stawki. Oferta bardzo szybko trafia do odbiorców, ponieważ ubojnie zwiększają zakupy. W dodatku ceny loch wyraźnie wzrosły wraz z początkiem nowego tygodnia ubojowego.
„Oferta loch rzeźnych bardzo szybko znajduje nabywców. W nowym tygodniu ubojowym ceny loch rzeźnych wyraźnie wzrosły” czytamy w oficjalnym komunikacie VEZG.
Podsumowując, jest podwyżka w notowaniu VEZG. Cena tuczników wzrosła do 1,50 euro za kg bwc. Jednocześnie poprawia się sytuacja na rynku prosiąt i loch rzeźnych. Rosnący popyt oraz ograniczona podaż wspierają dalszy wzrost cen, dlatego hodowcy z uwagą będą śledzić kolejne notowania.
Przeczytaj również: Odbudowa sektora świń. Minister zapowiada nowe wsparcie





