Zadłużone gospodarstwa dostaną wsparcie? Resort nie wyklucza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2017,14:25 Aktualizacja: 07-06-2017,14:47
A A A

Ministerstwo rolnictwa rozważa możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych, mających problemy ze spłatą zobowiązań. A zadłużonych gospodarstw, niestety, wciąż jest sporo.  

Problemy finansowe dotykają zwłaszcza rolników nastawionych na produkcję mleka, którzy z kredytów finansowali duże inwestycje (obory, sprzęt), mając nadzieję na szybki rozwój gospodarstw.

węgry, mleko, produkcja meka, ceny mleka, kryzys na rynku mleka, Instytut Badawczy Gospodarki Rolnej

Koniec kryzysu na rynku mleka. Producenci już nie tracą

Zakończył się kryzys na węgierskim rynku mleka. Ceny surowca wzrosły na tyle, że producenci nie ponoszą już strat - poinformował w środę dziennik "Magyar Idoek". "Już oficjalnie zakończył się kryzys na krajowym rynku mleka. Do...

Plany te zrujnował kryzys na rynku mleka. I choć w ostatnich miesiącach ceny odbiły się, problemy z niespłacanymi zobowiązaniami ciągną się za rolnikami. Co gorsze, tacy gospodarze mają ogromne problemy, by skorzystać z preferencyjnych kredytów na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych, do których oprocentowania dopłaca ARiMR.

Banki odsyłają ich bowiem z kwitkiem tłumacząc, że są notowani w rejestrach Biura Informacji Kredytowej. Na jednym z posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa gospodarze wręcz prosili posłów i przedstawicieli resortu o interwencję w sprawie kredytów z linii ZC.

O zmianę warunków tej formy pomocy do ministerstwa wystąpiła też Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi poinformowało, że nie jest to obecnie możliwe.

Resort dodał jednak, że analizowana jest "możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań zgodnej z unijnymi wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021