Wsparcie dla gospodyń wiejskich rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2020,13:45 Aktualizacja: 14-01-2020,17:43
A A A

ARiMR przekazała w ubiegłym roku kołom gospodyń wiejskich 29,7 mln zł. Otrzymane fundusze koła przeznaczają najczęściej na zakup strojów ludowych, sprzętu AGD, artykułów kuchennych i spożywczych.

W komunikacie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czytamy, że rok wcześniej KGW dostały 16,3 mln zł. Agencja przypomina, że koła które w 2019 r. skorzystały z finansowego wsparcia mają czas do końca stycznia na złożenie sprawozdania rozliczającego na co konkretnie wydały wsparcie.

koła gospodyń wiejskich, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Koła gospodyń wiejskich zasługują na większe wsparcie

Nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich dała mieszkańcom obszarów wiejskich olbrzymi impuls do działania. Bez wsparcia samorządów i administracji mogą sobie jednak nie poradzić z codziennymi problemami. Blisko 120 kół gospodyń...

"Od 29 listopada 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o kołach gospodyń wiejskich, do końca 2019 r. powstało ponad 5,8 tys. kół. Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780 tego typu stowarzyszeń" - czytamy.

Najwięcej z nich zarejestrowano w Wielkopolsce (1350), na Lubelszczyźnie (1136) i na Mazowszu (1105).

Jak wskazuje ARiMR, otrzymane fundusze koła gospodyń wiejskich przeznaczają najczęściej na realizację zadań związanych z działalnością społeczno-wychowawczą oraz oświatowo-kulturalną.

"Prawie jedna czwarta środków pożytkowanych jest na rozwój kultury ludowej, a w szczególności kultury lokalnej, w tym zakup strojów ludowych. Koła promują również przedsiębiorczość swoich członkiń. Na ten cel przeznaczają ponad 15 proc. otrzymanego dofinansowania, m.in. na zakup wyposażenia AGD, artykułów kuchennych i spożywczych" - napisano.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement