Wojciechowski zadowolony z propozycji większych pieniędzy na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2020,13:25 Aktualizacja: 23-06-2020,8:57
A A A

Od początku walczyłem o większe środki na rolnictwo w latach 2021-2027 - powiedział w sobotę PAP komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Dodał, że nowa propozycja finansowania rolnictwa w UE jest znacznie lepsza niż pierwotna i wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom.

Wojciechowski oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczą w Minikowie (Kujawsko-Pomorskie) w Krajowych Dniach Pola.

strategia na rzecz bioróżnorodności, janusz wojciechowski, żywność

Wojciechowski odpierając krytykę powołuje się na słowa Jana Pawła II

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski posłużył się słowami św. Jana Pawła II w sprawie natury, by uzasadnić konieczność wprowadzenia zmian w europejskim rolnictwie zgodnie z Zielonym Ładem. Wcześniej unijne strategie mające na celu ochronę...

Jestem bardzo zadowolony z tego, że mi, jako komisarzowi, udało się doprowadzić do tego, że nowe propozycje budżetowe są lepsze niż wyjściowe. Rolnictwo europejskie zyskuje w tych nowych propozycjach 26,5 mld euro - z czego dla Polski przypadnie ok. 3 mld euro i po Francji jest to druga wielkość wzrostu. To wielka szansa dla rolnictwa europejskiego i polskiego. Większe pieniądze, silniejszy budżet, są tym, o co od początku swojej kadencji walczyłem - powiedział PAP Wojciechowski.

W jego ocenie wszystko wskazuje na przyjęcie tych propozycji, gdyż są one dobrze odbierane w Parlamencie Europejskim i w państwach członkowskich.

- W ogóle w nowym budżecie jest dla Polski więcej pieniędzy, bo łącznie w latach 2021-2027 będzie to ponad 700 mld zł. Będzie to więcej niż Polska otrzymała przez pierwsze 15 lat członkostwa od 2004 do 2019 roku. To bardzo ofensywny plan Komisji Europejskiej - mówił komisarz UE ds. rolnictwa.

WIDEO Relacja z Krajowych Dni Pola w Minikowie

COPA, marian sikora, budżet na rolnictwo, strategia od pola do stołu, europejski zielony ład

COPA: za mało pieniędzy na rolnictwo

Prezydencja COPA skrytykowała  propozycję KE dotyczącą wysokości wydatków na rolnictwo na kolejną unijną perspektywę finansową. Jej zdaniem, taki budżet nie pozwoli na realizację strategii "Zielonego Ładu". Uczestnicy...

Przyznał, że epidemia koronawirusa i kryzys z nią związany szybko doprowadził Europę do słusznego wniosku odnośnie suwerenności własnej produkcji, a przede wszystkim produkcji żywności.

Dodał w rozmowie z PAP, że bezpieczeństwo żywnościowe musi być oparte na produkcji europejskiej, a nie na imporcie, bo w okresach takich jak epidemia transport może nie dopłynąć, a jak dopłynie, niekoniecznie będzie można go rozwieźć.

- Bezpieczeństwo żywnościowe buduje się na podstawie rolnictwa, krótkich łańcuchów dostaw, siły rynków lokalnych i w tym kierunku to pójdzie, żeby wesprzeć rolnictwo lokalne. Chodzi o zrównoważony rozwój - ocenił Wojciechowski.

Podkreślił, że konieczne jest wzmocnienie małych i średnich gospodarstw oraz współpracy z lokalnymi przetwórcami. To w latach 2021-2027 ma być wspierane.

Zdaniem Wojciechowskiego wdrażanie planu strategicznego rozwoju rolnictwa w Polsce, skierowanego na gospodarstwa rodzinne, przyniesie pozytywne efekty i zwiększy konkurencyjność rolnictwa polskiego na europejskim rynku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt