Wniosków o dopłaty dwa razy więcej, oświadczeń dwa razy mniej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2019,14:30 Aktualizacja: 27-03-2019,14:38
A A A

Od 15 marca napłynęło do ARiMR drogą elektroniczną 78 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem.

W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich składają wnioski wyłącznie przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Wprowadzono do niej szereg udogodnień, by była bardziej "przyjazna" dla rolników.

eWniosekPlus, dopłaty bezpośrednie,wsparcie dla rolnictwa, arimr

Po dopłaty bezpośrednie znów z eWnioskiemPlus

Od 15 marca ARiMR przyjmuje przez internet wnioski o dopłaty bezpośrednie w aplikacji eWniosekPlus. Rolnicy, którzy nie mają dostępu do "sieci", mogą skorzystać z komputerów w biurach powiatowych i pomocy pracowników...

Po doświadczeniach kampanii 2018 i sugestiach rolników w eWnioskuPlus wprowadzono korekty, które mają dodatkowo ułatwić korzystanie z aplikacji oraz dostosować obsługę wniosku do obowiązujących przepisów.

Wśród udogodnień jest m.in.: rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi. Dodano ponadto tabelę z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce "podsumowanie".

Rozszerzono wydruk wniosku i przeglądu danych o informacje o składnikach międzyplonu w ramach EFA oraz funkcjonalność w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów. Podczas wypełniania wniosków pojawiają się komunikaty sygnalizujące błędy.

Wcześniej (do 14 marca) ARiMR przyjmowała papierowe oświadczenia. Mógł je dostarczyć jedynie rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha. Takich dokumentów napłynęło ponad 208 tys. (ponad 430 tys. przed rokiem).

dopłaty bezpośrednie, wnioski o dopłaty przez internet, arimr, prow, oświadczenia w sprawie dopłat

Oświadczeń o przyznanie dopłat o połowę mniej niż przed rokiem

Do 14 marca rolnicy złożyli ponad 200 tys. oświadczeń zamiast wniosków przez internet o dopłaty bezpośrednie. Część z nich wysłano pocztą, więc liczba dokumentów na pewno wzrośnie. W 2018 roku do Agencji Restrukturyzacji i...

Zdaniem Pawła Muchy, rzecznika agencji to efekt zmian obszarów ONW (o niekorzystnych warunkach gospodarowania), a oświadczenie można było złożyć tylko wtedy, gdy nie zaszły żadne zmiany w stosunku do danych zawartych we wniosku z 2018 r.

Oświadczenia, tak jak w ubiegłym roku, zostaną przeniesione do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników ARiMR. Oznacza to, że rolnicy, którzy dostarczyli je w ubiegłym roku, mają już konto w aplikacji. Aby rozpocząć prace nad wypełnianiem wniosku, muszą więc tylko zalogować się do systemu informatycznego ARiMR.

Natomiast rolnicy, którzy w tym roku będą korzystać z e-wniosku po raz pierwszy, by uzyskać do niego dostęp, powinni najpierw utworzyć konto. W tym celu trzeba wejść na stronę www.arimr.gov.pl w zakładkę eWniosekPlus.

O dopłaty bezpośrednie w 2018 r. wnioskowało ok. 1 mln 330 tys. rolników, w tym 900 tys. osób złożyło wnioski przez internet. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł. ARiMR będzie przyjmował e-wnioski o przyznanie płatności na rok 2019 wraz z wymaganymi załącznikami do 15 maja.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt