W 2020 roku odbędą się nabory na wszystkie działania PROW

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2020,10:00 Aktualizacja: 18-01-2020,19:32
A A A

- Na wszystkie 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odbędą się w bieżącym roku nabory - poinformował w środę Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa przedstawiając harmonogram składania wniosków.

Jako jedne z pierwszych - jeszcze w styczniu - będą przyjmowane dokumenty na inwestycje w nawodnienie w gospodarstwie. W lutym zaś będą zbierane dokumenty na pomoc dla małych gospodarstw (bez ASF) oraz będzie można ubiegać się o premie dla młodych rolników.

branża rolna, upadłość w rolnictwie, Grupa Coface, Grzegorz Sielewicz

Coraz więcej upadłości w rolnictwie

W 2019 roku w branży rolnej i leśnej o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba postanowień o upadłości i restrukturyzacji. A ten rok zapowiada się jeszcze trudniejszy. Raport o upadłościach i restrukturyzacji firm w Polsce w 2019 roku przedstawiła...

Dotychczas w ramach PROW 2014-2020 złożono 4,5 mln wniosków na kwotę 49,5 mld zł. Natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarła 3,8 mln umów na kwotę 36,4 mld zł.

Budżet PROW w obecnej perspektywie finansowej wynosi 58,8 mld zł, a poziom kontraktacji tych środków to ponad 62 proc.

W opinii Tomasza Nowakowskiego, p.o. prezesa ARiMR, Agencja ubiegły rok zakończyła "sukcesem". Wypłacone zostało 11 mld zł w formie zaliczek bezpośrednich, o 1 mld więcej niż rok wcześniej.

Dodatkowo środki te przekazano także rolnikom realizującym m.in. programy rolno-środowiskowe w ramach PROW. Ponadto zostały wykorzystane - zgodnie z planem - środki na działania inwestycyjne i rybackie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj