Trzeba utrzymać dopłaty do sprzedawanych zbóż. Inaczej zapaść, a potem bankructwo gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2023,10:00 Aktualizacja: 19-11-2023,10:06
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) o wprowadzenie dodatkowych dopłat do zbóż i innych płodów rolnych.

„W związku ze znaczną różnicą cen skupu zboża w czasie żniw pomiędzy rokiem 2022 i rokiem 2023, a także cenami innych płodów rolnych, Zarząd KRIR, na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej, wnioskuje o wprowadzenie dopłat do wszystkich asortymentów na takiej zasadzie, jak za zboże sprzedane przez rolników z ubiegłorocznych żniw” – czytamy w wystąpieniu.

Jak w nim dodano, rolnicy oczekują, żeby takie dopłaty zostały wprowadzone również za sprzedane zboże ze zbiorów w 2023 roku.

„Rolnicy są zaniepokojeni swoją sytuacją finansową. Ceny środków produkcji są wysokie, a zyski w niektórych przypadkach nie pokrywają nawet poniesionych nakładów. Pozostawienie rolników bez zrekompensowania poniesionych strat doprowadzi gospodarstwa do zapaści finansowej, a następnie do bankructwa” – ostrzega rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej