Siekierski o pomocy dla plantatorów po przymrozkach i gradobiciach. Kiedy dostaną pieniądze?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2024,16:10 Aktualizacja: 10-07-2024,16:12
A A A

Komisja Europejska przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników dotkniętych kwietniowymi przymrozkami i gradobiciem - poinformował w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Wypłaty mają zostać dokonane do 31 stycznia 2025 roku.

Podczas konferencji prasowej, szef MRiRW wskazał, że KE z rezerwy rolnej przydzieliła Polsce 37 mln euro na wsparcie dla właścicieli sadów i winorośli, których plantacje zostały zniszczone w wyniku kwietniowych przymrozków i gradobicia. Dodał, że Austria otrzymała na ten cel 10 mln euro, a Czechy 15 mln euro. Siekierski zaznaczył również, że Polska ma prawo powiększyć kwotę pomocy o środki budżetowe, które - jak wskazał - mogą wynieść nawet 200 proc. wsparcia unijnego.

Minister poinformował, że "obecnie trwa jeszcze szacowanie strat, ale do 31 października br. powinny zostać one zostać zakończone (...) i do 31 stycznia 2025 r będziemy mogli wypłacać tę kwotę dla poszkodowanych". Dodał, że kwoty, które trafią na konta plantatorów, będą zależały od poziomu ostatecznych strat i wysokości wsparcia z budżetu państwa. W jego opinii mogą one być znacznie większe niż przewidywana wartość wsparcia, którą szacuje się na ok. 450 mln zł.

ue, ke, pomoc, rolnicy

UE przeznaczy miliony euro z rezerwy dla rolników m.in. w Polsce. To pomoc po przymrozkach i gradobiciach

Komisja Europejska przeznaczy 77 mln euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk...

We wtorek Komisja Europejska, przy zgodzie państw członkowskich, zdecydowała się przeznaczyć 77 mln euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Wiosną tego roku Czechy, część Austrii i część Polski dotknęły bezprecedensowe przymrozki, które po wyjątkowo łagodnych temperaturach w marcu miały znaczny wpływ na sady i winnice. Dodatkowe szkody zostały spowodowane w Polsce przez gradobicie.

Władze krajowe rozdzielą pomoc bezpośrednio między rolników, aby zrekompensować im straty gospodarcze. Austria, Czechy i Polska będą musiały powiadomić Komisję w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy indywidualnej oraz działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji.

Płatności dla rolników Czech, Austrii i Polski muszą zostać dokonane do dnia 31 stycznia 2025 r.

Poleć
Udostępnij