Setki tysięcy wniosków o dopłaty do nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2022,18:20 Aktualizacja: 20-06-2022,18:26
A A A

426 tys. wniosków wpłynęło do ARiMR o dopłatę do zakupu nawozów. Trwa weryfikacja dokumentów - poinformował rzecznik Paweł Wojcieszak. Na wsparcie rolników rząd przeznaczył 3,9 mld zł.

Termin na dostarczenie wniosków początkowo został wyznaczony na 16 maja, ale minister rolnictwa wydłużył go do końca maja. Wnioski były przyjmowane tylko w formie papierowej, po wcześniejszym złożeniu dokumentu o dopłaty bezpośrednie.

poferment, nawożenie, Lech Kołakowski, biogazownia, proces odzysku R10

Czy poferment może być alternatywą w nawożeniu? Resort: mało azotu, ale...

Ceny nawozów mineralnych zmuszają do poszukiwania alternatyw dla tych środków produkcji rolnej. Co zatem planuje resort rolnictwa w kwestii wykorzystania pofermentu z biogazowni do nawożenia pól? Wiceminister Lech Kołakowski...

Rzecznik Agencji przypomniał, że wysokość wsparcia może być wyliczona na dwa sposoby - dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych - 250 zł na 1 ha powierzchni.

Może być też wyliczona na podstawie ubiegłorocznych faktur zakupu nawozów. W tym wypadku wysokość wypłaty będzie stanowiła różnica między ceną nawozu z ub.r. a ceną zakupu w tym bieżącym.

Zapytany o możliwy termin wypłaty Wojcieszak poinformował, że na razie trwa weryfikacja wniosków, a wypłaty zostaną uruchomione niezwłocznie po wyliczeniu wysokości wsparcia.

Program dofinansowania zakupu nawozów w kontekście wzrostu cen gazu w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę został zatwierdzony przez Komisję Europejską w połowie kwietnia. Wartość pomocy ma wynieść 3,9 mld zł.

Jednocześnie z wnioskami nawozowymi przyjmowane były wnioski o dopłaty bezpośrednie, które można było składać wyłącznie w formie elektronicznej. Do końca maja wpłynęło 1 mln 255 tys. wniosków - 98,5 proc. wielkości ubiegłorocznej. Rzecznik zaznaczył, że każdego roku nieco ubywa starających się o unijne dopłaty.

Termin na dostarczenie dokumentów minął 31 maja, ale do 15 czerwca można było bez konsekwencji finansowych skorygować wniosek. ARiMR będzie także przyjmowała wnioski do 25 dni kalendarzowych po terminie (do 27 czerwca ponieważ 25-26.06 przypadają w sobotę i niedzielę), jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Od połowy października przewidziane jest wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ich wysokość będzie znana dopiero po 30 września, gdy Europejski Bank Centralny ogłosi kurs wymiany euro/złoty, a minister rolnictwa określi stawki dopłat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt