Sektor hodowlany z nadzwyczajnym wsparciem UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (bea) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2015,9:40 Aktualizacja: 23-10-2015,9:51
A A A

Unia Europejska wesprze tymczasową nadzwyczajną pomocą rolników w sektorach hodowlanych. Dla państw członkowskich UE przyznano łączną kwotę 420 mln EUR, a wsparcie obejmuje rolników w sektorach wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, mięsa baraniego i koziego.

Powodem wprowadzenia pomocy były zakłócenia na powyższych rynkach, wywołane silną nierównowagą między podażą i popytem. Do wystąpienia zakłóceń przyczyniły się embargo rosyjskie na import produktów rolnych i spożywczych z UE, wprowadzone w sierpniu 2014 r. na rok i przedłużone do sierpnia 2016 r., a także globalne spowolnienie wywozu przetworów mlecznych do Chin.

Na rynkach mleka, przetworów mlecznych i wieprzowiny doszło zatem do znacznych nadwyżek podaży, co poskutkowało presją cenową i problemami w zakresie utrzymania płynności finansowej przez rolników. W lipcu 2015 r. średnia cena tusz wieprzowych w UE spadła o 13%, prosiąt o 23%, a mleka surowego o 20% w stosunku do lipca 2014 r. Notowania obniżyły się również znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat.

Ponadto, w wielu państwach członkowskich UE na uprawy wiosenne i letnie negatywnie wpłynęły upały i susza, utrzymujące się w lipcu i sierpniu br. Sektory hodowlane wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny oraz mięsa baraniego i koziego odczuły poważne skutki wzrostu kosztów produkcji wywołane niedoborem upraw paszowych i pastwisk. W tej sytuacji dotychczasowe środki wsparcia wydały się niewystarczające do zaradzenia zakłóceniom w sektorze hodowlanym.

Wsparcie finansowe dla każdego państwa członkowskiego zostało obliczone na podstawie krajowych kwot mlecznych z lat 2014/15 oraz krajowego pogłowia trzody chlewnej i jest proporcjonalne do odnotowanego spadku cen skupu mleka i tusz wieprzowych od producentów, do stopnia zależności od rynku rosyjskiego oraz wpływu suszy na produkcję upraw paszowych i ich ceny.

Najwyższe kwoty otrzymali Niemcy (ponad 62 mln EUR) i Francja (prawie 63 EUR). Kwota przyznana Polsce wynosi 28 946 973 EUR. Państwa członkowskie mają swobodnie rozdzielać kwoty krajowe, korzystając z obiektywnych i niedyskryminacyjnych kryteriów, takich jak spadek cen w poszczególnych sektorach, unikając zakłóceń konkurencji.

Ostatecznymi beneficjentami pomocy mają być rolnicy we wspomnianych powyżej sektorach hodowlanych. Dodatkowe wsparcie może zostać wypłacone najpóźniej do dn. 30 czerwca 2016 r.


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt