Są zmiany w zasadach przyznawania pomocy dla plantatorów chmielu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2023,10:00 Aktualizacja: 17-02-2023,18:29
A A A

Do 31 marca plantatorzy chmielu, którzy chcą wymienić słupy nośne impregnowane kreozotem, mogą ubiegać się o przyznanie pomocy - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W zasadach przyznawania dofinansowania wprowadzono zmiany.

To drugi nabór wniosków o takie wsparcie realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy, wojna w Ukranie, Henryk Kowalczyk, handel ziarnem

Producenci pszenicy i kukurydzy dostaną pomoc

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną w Ukrainie, otrzymają pomoc. Będą to dopłaty do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy od 15 grudnia ub.r. do 31 maja br. - zapowiedział...

Wsparcie na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska, może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Powinna zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski i mieć nadany numer identyfikacyjny.

Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje pozbawione kreozotu. Wsparcie obejmuje demontaż starych słupów oraz zakup, transport i montaż nowych. Maksymalna powierzchnia upraw, która może być objęta pomocą, to 5 ha.

W tym naborze rozszerzono katalog materiałów, z których można wykonać nowy chmielnik. Słupy zabezpieczone kreozotem mogą być wymienione na konstrukcje: drewniane, drewniane na betonowych szczudłach, betonowe, stalowe lub kompozytowe.

Istotną zmianą jest też wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji. Nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, a na jej realizację beneficjenci będą mieć 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.

Poziom udzielonego dofinansowania w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy, standardowo nie może przekroczyć 120 tys. zł, bądź 140 tys. zł w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.

Nabór trwa do 31 marca. Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu