Są problemy, będzie więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2018,19:40 Aktualizacja: 04-05-2018,13:05
A A A

Polska stara się o uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc, tj. do 15 czerwca. Na razie decyzji nie ma - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Zgodnie z unijnymi przepisami termin zakończenia zbierania wniosków upływa 15 maja.

Minister poinformował, że spodziewa się decyzji KE ok. 10 maja. Jak dowiedziała się PAP, prawdopodobnie Polska uzyska taką zgodę.

dopłaty bezpośrednie, płatności niezwiązane do tytoniu, wsparcie dla rolnictwa, arimr, ministerstwo rolnictwa

Wnioski o dopłaty do 15 czerwca. Bruksela daje więcej czasu rolnikom

Będzie znacznie więcej czasu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie. Termin przyjmowania dokumentów zostanie przesunięty o miesiąc - do 15 czerwca. Do konsultacji społecznych i opiniowania trafił właśnie projekt rozporządzenia...

Jak mówił Jurgiel, jest to działanie "profilaktyczne", gdyż system informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracuje "bardzo dobrze i można pokazać, że Polska też potrafi".

Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronie Centrum Informacyjnego Rządu. Jeżeli Polska uzyska zgodę, nowe przepisy będą obowiązywały od 16 maja br.

Zapewnił, że nie miał sygnałów o problemach ze zbieraniem wniosków. - Nie ma do mnie bezpośrednio zgłoszeń, że coś nie funkcjonuje. Prezes Agencji informuje, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami - powiedział szef resortu.

Jurgiel zaapelował, by rolnicy jednak nie czekali na wydłużenie terminu i złożyli wniosek do połowy maja.

W tym roku po raz pierwszy ARiMR przyjmuje wnioski tylko przez internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

greenpeace, dopłaty bezpośrednie, ochrona środowiska, zanieczyszczenie środowiska, fermy przemysłowe

Truciciele środowiska dostają dopłaty. Greenpeace na tropie

Śledztwo przeprowadzone na zlecenie Greenpeace pokazało, że unijne dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej finansują między innymi fermy przemysłowe, które najbardziej zanieczyszczają środowisko . - Ponad połowa kwoty dopłat...
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował PAP, że to samorząd rolniczy prosił ministra o wydłużenie terminu. Jak mówił, przekazywanie wniosków przez internet odbywa się po raz pierwszy i części rolników oraz doradców stwarza trudności.

Do 26 kwietnia rolnicy złożyli ponad 334 tys. wniosków przez internet. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim.

Wcześniej, bo do 14 marca, rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogli złożyć oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego 428,8 tys. rolników.

Sumując oświadczenia i złożone wnioski, Agencja zebrała już ok. 763 tys. wniosków, tj. ok. połowy. W ub. r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób. Na dopłaty jest ok. 14,8 mld zł.

Z doświadczeń z poprzednich lat wynika, że duża część wniosków wpływa do ARiMR w ostatnich dwóch tygodniach, tj. w maju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"