Są pieniądze na nowe targowiska. To szansa dla wielu rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2018,10:00 Aktualizacja: 28-09-2018,11:51
A A A

Rusza nowy nabór wniosków o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. Dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców.

Na wnioski czekamy od 27 września do 12 października - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

ceny pszenicy, ceny zbóż, straty z powodu suszy, ceny chleba, pieczywo

Chleb po 10 złotych? Rolnicy ostrzegają, eksperci uspokajają

Analitycy prognozują, że w Polsce pójdą w górę ceny żywności. Według najnowszych danych resortu rolnictwa straty spowodowane suszą przekroczyły już 2 miliardy złotych.   W ubiegłym tygodniu pojawiły się szacunki Związku...
- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska oznaczone zostaną nazwą ,"Mój Rynek".

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku, Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie (więcej).

Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa

Poszerzenie sprzedaży bezpośredniej i dopłaty do paliwa filarami Planu dla wsi

Wsparcie dla rolników np. w przypadku nadurodzaju czy niskich cen płodów rolnych, poszerzenie możliwości ich bezpośredniej sprzedaży czy zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego – to niektóre filary rządowego Planu dla...
W wyniku naborów zarząd województwa przyznał dofinansowanie na budowę 17 targowisk na łączną kwotę 8,6 miliona złotych.

Wsparcie z PROW na lata 2014-2020 umożliwiło przebudowę istniejącego targowiska położonego przy ul. Nowodworskiego w Tucholi. Powstaną również dwa targowiska w Papowie Biskupim (powiat chełmiński) oraz targowisko w Mroczy (powiat nakielski).

Samorząd województwa ogłosił nowy nabór wniosków o wsparcie na budowę targowisk. Limit środków dla regionu Kujawsko-Pomorskiego na tego rodzaju działania, to ponad 3 miliony złotych. Maksymalna wartość wsparcia wyniesie 1 milion złotych i może pokryć do 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Nabór wniosków o wsparcie odbędzie się między 27 września a 12 października. Szczegóły na temat naboru można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu